Finance

Investice do akcií pro začátečníky – jak investovat a kde akcie koupit?

Akcie lákají investory ze dvou důvodů. Jejich hodnota může vzrůst a některé společnosti navíc svým akcionářům každoročně vyplácí dividendy. Díky internetu jsou navíc investice do akcií dostupné takřka každému a k investování už dávno nepotřebujete velký kapitál. To přináší řadu výhod, avšak pro nezkušené investory i velké riziko.

TIP: Podrobný návod jak začít investovat do akcií na serveru InvestPlus.cz.

Investice do akcií

Akcie se obchodují na akciových burzách, kde se setkává nabídka a poptávka. Technicky vám přístup na burzu zajistí brokerská společnost, obvykle pomocí internetové platformy. Na platformě si sami zvolíte, jaké akcie a za jakých podmínek (množství, popřípadě limitní cena) chcete nakoupit nebo prodat. Objednávky se odesílají na burzu, kde se spárují s vhodnou protinabídkou. Pokud však na burze vhodná protinabídka není (například chcete koupit akcie za příliš nízkou cenu), objednávka se uloží nebo zruší.

Obchodník si pouze zvolí požadavky objednávky a vše ostatní zařídí systém. Nakoupené akcie se vám v elektronické podobě uloží na obchodní účet, odkud je můžete kdykoliv prodat.

Na co si dát pozor

Brokerské společnosti si za každou zprostředkovanou objednávku účtují poplatky, které začínají přibližně na stokoruně. Nemá proto smysl nakupovat akcie za 500 korun, když 100 Kč (tj. 20 %) ztratíte na poplatku. Poplatek by neměl být vyšší než 1 %, takže nákup akcií je lepší provádět s vyšším kapitálem.

Pro snížení rizika je lepší investovat do více různých akcií, aby případný pád jednoho akciového titulu neměl velký dopad na investiční portfolio. Tím se ale potřebný kapitál několikrát znásobí. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků, je lepší investovat do akcií přes akciové fondy nebo CFD kontrakty. CFDs jsou ovšem určené pro aktivní obchodování a jsou vhodné výhradně pro zkušenější investory.

Investování do akcií může přinést zajímavé zhodnocení investic, avšak bez potřebného kapitálu je krajně nevýhodné. Na poplatcích totiž zaplatíte víc, než vám daná akcie vydělá za pár let. Na to bohužel brokeři své klienty vůbec neupozorňují.