Cestování

Autem na dovolenou, proč ne?

Období dovolených je v plném proudu. Mezi Čechy je auto stále populárním způsobem dopravy i do zahraničních destinací. Pokud však vyjíždíte na delší cestu (zejména mimo Česko), vyplatí se mít auto dobře připravené. Nepříjemnými překvapeními si nechce kazit dovolenou nikdo z nás.

Objednejte se na prohlídku k odborníkovi

Prohlídka v servise se vyplatí zejména, cestujete-li do zahraničí. Stačí nechat si zkontrolovat základní věci, jako je olej, chladicí kapalinu a v horkých letních dnech se vyplatí i nechat zkontrolovat klimatizaci. Takový servis vás u nás nepřijde draho, ale v zahraničí by vás to mohlo stát klidně i tisíce až desetitisíce hovoříme-li o opravách, které mohou být nutné v důsledku zanedbání této kontroly. Povinná výbava auta by pak měla být samozřejmostí.

Znalost právních předpisů se vyplatí

To, že znáte silniční předpisy domovské země, je samozřejmostí. Rozhodně se ale vyplatí zabrouzdat do vybraných právních předpisů států, skrze které povede vaše cesta. Je totiž veřejně známo, že v zahraničí jsou postihy za porušení zákona o dost vyšší. V různých státech také potkáte různou mentalitu řidičů. Dodržováním bezpečné vzdálenosti nic nepokazíte a hlavně vždy zachovejte chladnou hlavu.

Nepodceňujte pojištění

Někdy se ale může stát, že se nehodě zkrátka nevyhnete, ať už té dopravní nebo jiné technické závadě. V obou případech pak jistě oceníte kvalitní povinné ručení. Prověřte, jaké asistenční služby jsou součástí vašeho zákonného pojištění. Na cestách jistě oceníte zapůjčení náhradního vozidla, právní pomoc, opravy přímo na místě, nabití baterie, oprava pneumatiky, vyřešení zamrznutých kapalin, zabouchnutých klíčů apod. Při cestách do zahraničí se tedy spíše vyplatí koukat na výši pojistných limitů a asistenční služby než na cenu. Dobrou zprávou je, že v dnešní době poskytují pojišťovny některé asistenční služby zdarma. Často se ale neplatí v zahraničí. Pokud si chcete být opravdu jistí, že vás na cestě na dovolenou nic nepřekvapí, doporučujeme kombinaci povinného ručení spolu s havarijním pojištěním. Kvalitní havarijní pojištění totiž na rozdíl od povinného ručení kryje i škodu, kterou způsobíte na svém vozidle vlastní vinou.

Kde najdu kvalitní povinné ručení?

O kvalitě vašeho povinného ručení se můžete přesvědčit třeba tady, kde naleznete aktuální nabídku povinných ručení s možností si jednotlivé z nich porovnat online. Je nutno dodat, že kvalita se odvíjí od individuálních preferencí. Asistenční službu, kterou si bude pochvalovat jeden řidič, druhý vůbec nemusí využít. Zaměřte se tedy na vaše osobní potřeby. Pokud přijdete na to, že nějaká pojišťovna nabízí kvalitnější povinné ručené a dokonce i levněji, není problém si ho pořídit online. Nicméně vám přejeme šťastnou cestu bez zbytečných potíží.