Zdraví

Jak na skvělou kávu?

Také patříte mezi milovníky a znalce kávy? Pak zajisté oceníte takovou specialitu, jakou je cibetková káva. Tento druh kávy patří mezi nejžádanější. Její domovinou jsou Filipíny a vyrábí se z trusu cibetek. Teď si možná povzdechnete, že na takovou kávu rozhodně nemáte chuť, ale pokud ji neochutnáte, nevíte, o co přicházíte. Má totiž nezaměnitelnou chuť, díky které je žádána milovníky kávy z celého světa.

Čím je cibetková káva zvláštní?

Zrnka kávy jsou zpracovávána přímo v těle cibetky. Díky tomu je pak káva po upražení více olejnatá a díky silnějšímu aromatu a nezaměnitelné chuti je to nápoj velmi lahodný a ceněný. Někdo její chuť přirovnává k hořké čokoládě, další z ní cítí karamel a někdo dokonce švestky. Její chuť je však nezaměnitelná a velmi snadno zapamatovatelná.

A jak se vlastně zrodila? Když se v 19. století holandští kolonisté usadili v Indonésii, začali zde pěstovat kávu. Domorodcům ji však zakazovali kupovat. Ti začali sbírat trus cibetek, které si s oblibou pochutnávali na kávových zrnkách a tak se zrodil tento nový druh kávy. Cibetky si pochutnávají na kávových třešních, které jsou sladké. Ty procházejí jejím trávicím traktem, díky čemuž se fermentují a tento proces dodá kávě tu specifickou chuť a nezaměnitelné aroma.

Je káva zdravá?

O vlivu kávy na naše zdraví se debatuje poměrně dosti často. Najdou se odpůrci i zastánci pití kávy. Vzhledem k tomu, že obsahuje kofein, je to nápoj velmi oblíbený a to díky svým povzbuzujícím vlastnostem. Tato látka brání spánku, podporuje soustředění a pomáhá stimulovat lidské tělo k lepším výkonům. Pozor na konzumaci kávy by si měli dát ti, kdo mají potíže s tlakem nebo se srdcem. Jinak konzumace kávy v malém množství není škodlivá.

Kde si kávu objednat?

Pokud chcete tuto lahodnou kávu ochutnat, můžete si ji objednat v e-shopu chutnakava.cz. Kromě kávy zde naleznete také zajímavé rady a můžete si zde vybrat i vhodný mlýnek na kávu.