Finance

Levná dovolená v tuzemsku? Je čas rozhodnout se a rezervovat.

Češi stále častěji cestují, a to nejen do zahraničí, ale také po České republice. Posledních několik let byly tuzemské ubytovací kapacity přes léto beznadějně vyprodané už několik měsíců dopředu, chcete-li tedy na dovolené ušetřit, neměli byste dlouho otálet.

Výdaje za prázdniny v mnoha rodinách dosahují výše několika měsíčních platů, není proto divu, že se při výběru dovolené většina z nás dívá především po výhodných nabídkách. Pokud si prázdniny důkladně naplánujeme a ubytování rezervujeme včas, můžeme přitom ušetřit i několik tisíc korun.

Rezervujte ubytování v hotelu

Rezervační portály nabízejí jednoduché srovnání cen, od hoteliérů ale za zprostředkování inkasují vysoké poplatky. Mnozí z nich se proto snaží nalákat hosty k přímé rezervaci na hotelových stránkách, a často přitom sahají k nejrůznějším slevám nebo bonusům. Spojte se napřímo s vybraným ubytovacím zařízením a ověřte si, že ceny na internetu jsou opravdu ty nejvýhodnější.

Využívejte mimosezónní nabídky

V období mimo sezónu hlavních prázdnin nabízí většina hotelů a penzionů ubytování mnohem levněji, pokud si tedy můžete sami zvolit termín dovolené, jde o skvělou příležitost, jak ušetřit. Zvláště pro milovníky přírody je přitom květen nebo září přímo ideální – dny ještě nejsou tak horké a můžete si užít řadu sportovních volnočasových aktivit.

Užijte si dobrodružství v přírodě

Pokud netrváte na pohodlí hotelu, poohlédněte se po nabídce kempů a prázdninových chat. V Čechách si můžete vybírat z několika v každém regionu, vyplatí se ale neotálet, levné ubytování bývá obsazené jako první. V areálu kempu můžete obvykle využít bazén, hřiště nebo zázemí pro společné grilování, jde tedy o ideální způsob, jak přimět děti k pobytu na čerstvém vzduchu.

Naplánujte si výdaje

Vytvořte si rozpočet a předem si spočítejte, kolik si za dovolenou můžete dovolit utratit. Naplánujte si maximální výdaje také pro jednotlivé dny. Teprve poté vybírejte ubytování a nezapomeňte, že pokud si chcete čas dovolené opravdu užít, musí vám zůstat ještě dostatek prostředků na běžné denní útraty.

Myslete na zadní vrátka

I v případě, že všechno důkladně naplánujete a včas zarezervujete, je dobré myslet také na dostatečnou finanční rezervu. Na cestách se může přihodit ledacos, a nejhorší je zkomplikovat si už tak nepříjemnou situaci ještě nedostatkem finančních prostředků. Pokud nemáte vlastní úspory, můžete poprosit o výpomoc rodinu nebo využít krátkodobé půjčky. Nejlepší půjčka je taková, která je při včasném splacením zdarma.