Novinky

Jak pečovat o přírodní materiály ve vašem šatníku

Udržitelnost je v současné době trendem. Řada lidí přemýšlí nad tím, jak se lépe (a šetrněji) chovat k životnímu prostředí, čímž se může zlepšit. Jednou z možností je přechod na udržitelné přírodní materiály, o které se však musíte trochu jinak starat. Na rozdíl od umělých alternativ vyžadují trochu více péče, tato pečlivost se však promítne do delší životnosti. Kožené tašky nebo obuv je například nutné impregnovat, jinak tomu je u lnu, konopí nebo pletenin, jiné nároky než vlna bude mít teplákovina metráž. Každá látka si žádá své speciální zacházení. Zajímá vás jaké?

Len se pere zásadně v ruce

Přírodní materiály můžete také nosit. Váš šatník by se podle zastánců životního prostředí a ekologů měl v takovém duchu také nést. Mezi nejoblíbenější přírodní látky patří len, který se má zásadně větrat na balkoně. Pokud není takové oblečení ušpiněné, nemusíte ho nutně prát. A pokud je tento krok nutný, preferujte praní v ruce.

Jak vám len uschne, možná máte tendenci ho žehlit. Jenže mluvíme o mačkavém materiálu, který se do zmačkaného stavu po prvním usednutí na lavičku zase dostane. Místo žehlení proto zkuste oblečení jenom odkapat na ramínku. Vypne se a vy ušetříte kupu času.

Konopí nepatří do sušičky

V posledních letech velmi skloňované – konopí. Nemluvíme jenom o látce, která vyvolává blažené stavy lidské nevědomosti. Z tohoto materiálu se vyrábí také oblečení, k němuž však, stejně jako v případě lnu, musíte i trochu jinak přistupovat. Například vypraný kousek oblečení nevkládejte do sušičky a v případě žehlení žehličku nezapínejte na vyšší než první stupeň.

Pokud si berete konopné věci například na cesty, zkuste kousek oblečení pověsit na čerstvý vzduch. Výsledky budou víc než uspokojivé, navíc oblečení zůstane hezky měkké a pohodlné.

Pleteniny se na ramínko nevyvěšují

Naopak v případě pletenin se oblečení v žádném případě na ramínko nevyvěšuje. Mohlo by totiž dojít k vytáhnutí materiálu a také ke změně jeho tvaru. Raději volte sušení ve vodorovné poloze na sušáku, čímž se předejde celkové deformaci. Nebojte se nechávat pleteniny i na průvanu.

Ještě předtím však musí dojít k praní. Nejlepší volbou je praní ruční, při kterém jste k oblečení pleteného nejvíce šetrní.