Novinky

Jak probíhala renovace lustrů v Kostele nejsvětější trojice ve Fulneku

V Kostele nejsvětější trojice ve Fulneku se nachází dvojice lustrů, která si v nedávné době zasloužila významnou renovaci. Přečtěte si, v jakém stavu se obě svítidla nacházela a co všechno na nich bylo třeba opravit. 

Kostel je vyzdoben v barokním stylu

Základní kámen Kostela nejsvětější trojice ve Fulneku byl položen již v roce 1750. Je vyzdoben v barokním stylu a na jeho stěnách se proto nachází jedinečné malby s bohatou symbolikou. Součástí jsou také dva křišťálové lustry, které se právě v nedávné době renovovaly. 

Jak probíhala renovace malého lustru

Malý lustr byl již poměrně hodně znečištěný a chybělo na něm hned několik křišťálových ověsů. Dvě skleněné misky, které v minulosti sloužily na odkapávání vosku, byly rozlomené. V horní části lustru se dále nacházela mosazná miska, ve které byla poměrně velká díra.

Nejprve bylo nutné demontovat původní svíčkové objímky. Poté se lustr odstrojil a z jeho kostry se odstranila původní elektroinstalace. Jelikož se na mnoha místech držáku nacházela koroze, bylo nutné držák očistit a připravit jej na nový nátěr. 

Poté se čas věnoval opravě již zmíněné mosazné misky a dvou skleněných podmisek. Dále bylo nutné vyměnit jednotlivé drátky, které držely ověsy u sebe a závěrem se celý lustr důkladně přeleštil.

Jak probíhala renovace většího lustru

Větší lustr byl již na první pohled v mnohem lepším stavu než malý lustr. Chybělo na něm prakticky jen pár skleněných ověsů. 

Lustr se nejprve kompletně rozebral. Poté bylo potřeba se pustit do ošetření jednotlivých dílů, které se očistily a odmastily. Všechny díly bylo nutné vyleštit, odmastit a zalakovat silnou vrstvou tvrzeného laku. Poté se mohlo přistoupit ke kompletaci lustru a zavedení nové elektroinstalace. 

Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.