Novinky

Jak se příjemně ochladit a zpříjemnit ovzduší v parných letních dnech?

Už na jaře nás začínají trápit teploty, které snižují naši výkonnost. Zatímco před pár lety jsme klimatizace znali spíš z jižních částí Evropy, dnes si je pořizujeme i v našich končinách. Možností, jak se zchladit, je ale mnohem více. Znáte systémy, jež pracují s vodní mlhou?

Vodní mlha – ochladí a osvěží uvnitř i venku

Buďte připraveni dopředu. Jakmile vás bude polívat horko a vaše mozkové závity budou lenivé na přemýšlení o ochlazovacím systému, už bude pozdě. Horké letní dny v kombinaci s nízkou vzdušnou vlhkostí jsou nepříjemné už i v našich končinách. Jak na to? Slyšeli jste už někdy o vodní mlze? Tyto systémy jsou založeny na principu kdy se voda rozmělní na mikročástice, a ty se na 100 % odpaří.

Vodní mlha – jak ochlazuje?

Vodní mlha pracuje na bázi tzv. adiabatického efektu. Vzniklé mikročástice vody totiž umí rychle přijmout tepelnou energii v daném prostředí, odpaří se a tak vzduch kolem sebe ochladí až o 12 °C. To je skvělé, že? Navíc instalace i provoz vodních mlžičů nejsou nijak nákladné. Dají se aplikovat doma, v práci, zvládnou ochladit i tak velkou plochu, jakou mají průmyslové haly či sklady. Zvlhčování vodní mlhou je vhodné v prostředí živočišné a rostlinné výroby, kde je třeba uchovávat stálou vlhkost, stejně tak se systémy osvědčí i v jiném průmyslu. Vodní mlžiče můžete navíc použít k předchlazení klimatizačních jednotek, čímž se sníží jejich výkon, a tím pádem i provozní náklady.

Vodní mlha – využití

Tuto aplikaci využijete nejen v interiéru k ochlazení prostoru, osvěžení, zvýšení vzdušné vlhkosti, udržování teploty a vlhkosti v místnostech. Například u bazénů či na terasách restaurací, aby bylo návštěvníkům dobře, tak zde všude lze využít vodní mlhu. Oblíbené jsou i ventilátory s vodní mlhou, které využívají komerční objekty jako restaurace, kavárny nebo hotely. Můžete využít ventilátory nebo závěsné větráky s vodní mlhou. Navíc se nemusíte o nic starat, zařízení mohou být totiž vybaveny časovačem a dokonce i automatickým snižováním tlaku systému po ukončení každého pracovního cyklu. Systémy lze instalovat i ke zvlhčování prostředí, což ocení hlavně rostliny a zvířata.

Nízkotlaká a vysokotlaká vodní mlha

Představili jsme vám principy vysokotlaké vodní mlhy. Pro úplnost uvádíme, že nízkotlaká vodní mlha pracuje s mnohem většími kapkami vody. Ty se nestihnou před dopadem odpařit a vytvoří mokrý povrch. Jednak to není bezpečné, protože po vodě můžete sklouznout, ale také voda ničí zařízení, výrobní stroje a jinou techniku v prostoru. Vysokotlaká vodní mlha umí s pomocí vysokotlakého čerpadla vytvořit tlak až 70 Bar, takže je mnohem efektivnější.

Už máte jasno? Určitě! Nenechte se mučit úmornými vedry a jděte na ochlazení chytře. Osvěžení vodní mlhou je velmi příjemné, ekonomicky příznivé a rychlé.