Zdraví

Jak se zbavit zubního kamene

I zuby a úsměv se podílí na celkovém vzhledu člověka. Pokud o svůj chrup lidé nepečují, bohužel nezapůsobí tak, jak by zapůsobit mohli. Zanedbaná péče o chrup však přináší nejen špatný první dojem, ale mimo jiné také mnohé zdravotní komplikace. Díky zanedbané péči vzniká nejen zubní kámen či zubní kaz, ale také mnohé další problémy, které nás díky své bolestivosti přivedou až k zubaři. A ten nám po dlouhém zákroku nabídne mnohdy jen zubní korunku, jindy však zubní implantáty nebo zubní fazety. Zaměřme se nyní na zmiňovaný zubní kámen, který při pravidelných prohlídkách zubaři nejčastěji odstraňují z úst.

Pokud hovoříme o zubním kameni, hovoříme o žluté nebo hnědé minerální usazenině na zubech, která je velmi nebezpečná, jelikož může vést například až k paradentóze. Zubní kámen je to, co se nejčastěji odstraňuje na pravidelných prohlídkách u zubaře, je to však něco, co byste zvládli odstranit i doma a zavčasu. Poradíme vám, jak zubní kámen snadno a rychle odstranit.

Co nám pomůže odstranit zubní kámen?

• jedlá soda

• zubní kartáček

• dentální sběrač

Je několik způsobů, jak se zbavit nebezpečného a nepříjemného zubního kamene v ústech. Pomoct nám samozřejmě může klasický zubní kartáček. Ten volte kvalitní a nebojte se za něj připlatit. Zubní kámen se vyskytuje nejčastěji na zadní straně zubu, proto buďte při čištění opravdu pečliví.

Jedla soda je další efektivní nástroj, jak se zbavit zubního kamene. Stačí, když v hrnku smícháte jednu polévkovou lžíci jedlé sody s polovinou čajové lžičky soli a s pomocí zubního kartáčku směs aplikujete na zubní kámen.

Pomocníkem je také takzvaný dentální sběrač, který se používání na obroušení zubního kamene ze zubů.

I potraviny zabrání vzniku zubního kamene

Ptáte se, jak zubnímu kameni předcházet? Pomoct vám může nejen pravidelné a pečlivé čištění zubů, ale mimo jiné také potraviny, a to konkrétně jahody, rajčata nebo mimo jiné i sýry švýcarského typu, které napomáhají k neutralizování kyselin, jež vytváří zubní kámen.