Novinky

Jak vybrat kvalitní štětce na malování obrazů?

Chcete začít malovat? Pak jsme pro vás připravili článek, kde vám ukážeme, jak vybrat kvalitní štětce na malování obrazů podle materiálu i použití.

Na začátku se nemusíte zaobírat maličkostmi a hledáním dokonalých štětců. Jakmile se ale do malování zamilujete, budete potřebovat kvalitní potřeby na malování obrazů. A v následujících řádcích vás provedeme jejich výběrem krok za krokem.

Štětce na akvarel

Každý materiál vyžaduje jiné štětce na malování obrazů. U akvarelu si dávejte pozor především na to, aby byly štětce vyrobeny z kvalitních, přírodních materiálů. Nejlepší jsou veverčí chlupy, ale postačí také červený sobol nebo směsi přírodních a syntetických štětin. Pro malování obrazů akvarelem se hodí především kulaté štětce, využijete ale také velké a ploché štětce. Záleží na tom, co se budete snažit nakreslit.

Štětce na akryl a olejomalbu

Potřeby pro malování obrazů s pomocí akrylu a akvarelu nemusíte specificky vybírat. U těchto štětců totiž není jednoznačné, jaký byste si měli vybrat. Záleží především na technice, kterou zvolíte. Jestliže pracujete především s řídkými barvami, poohlédněte se po měkkém štětci z přírodních materiálů. Nic nezkazíte ani kvalitním syntetickým materiálem, případně kombinací obou. Kombinace totiž dodává štětci vlastnosti, které by samotný přírodní ani syntetický materiál nemohl malíři nabídnout.

Malování hustšími barvami je odlišné. Mějte to tedy na paměti při výběru samotného štětce. Štětec na malování obrazů hustými barvami by měl být spíše tvrdší. Hodí se zejména vepřové štětiny. Dobrý je také syntetický taklon jakékoliv barvy. Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte, které štětiny vám budou vyhovovat. Malujte a testujte, abyste zjistily, jaký štětec vám bude sedět. Případně můžete sáhnout i po syntetických materiálech a zjistit, jestli vám nebudou vyhovovat právě ony.