Bydlení Novinky Zábava

Korek v interiéru: lehký dotek přírody

Řekne – li se korek, každému se vybaví špunt v lahvi s vínem. Pojďme si představit další možnosti využití tohoto materiálu. Pro řadu z nás může být překvapením třeba korkový nábytek. Korek má řadu předností, které se dají velmi dobře využít.

TIP: Pokud hledáte kvalitní mostové jeřáby, obraťte se na firmu Ganas.

Přírodní korek a jeho využití

korkova-podlahaTento materiál uměli z kůry korkového dubu získávat již antičtí Řekové. Věděli, že pokud z něj vyrobí zátky na amfory s olejem, či vínem, obsah nádoby zůstane zachován a nezkazí se. Těchto vlastností hojně využívali i vinaři ve středověku, když se začaly vyrábět skleněné lahve s úzkými hrdly. Lisovaný korek se poměrně dost využívá jako podlahová krytina nebo na obložení stěn. Stejně jako dřevo náš domov protepluje a vnáší do něj pocit propojení s přírodou.

A proč dát korek na zeď nebo podlahu? Na to je jednoduchá odpověď. Korek má několik mimořádných vlastností, které se dají v interiéru našeho domova využít. Především je teplý, pružný a měkký – příjemné to vlastnosti na našlápnutí. Hrubá drť nebo desky se dají využít jako tepelná izolace nejen podlah, ale i stěn. Odolává vysokým teplotám, takže se nemusíme obávat ukápnutí horké vody. Také se dá využít jako zvukový izolant. Velice jej ocení alergici, snadno se totiž stírá a omývá, je antistatický, tudíž nepřitahuje žádné prachové částečky a dokonce se na něm přestávají množit některé bakterie.

Nevýhodou je trochu vyšší pořizovací cena. Další možnosti využití nacházíme v kuchyni. Z korku se vyrábějí podložky pod horké nádoby nebo korková dekorační prostírání. Opět se zde využívá vlastností tepelné izolace. Většina z nás (vědomě či podvědomě) dává přednost přírodním materiálům před neosobními plasty. Korek, stejně jako dřevo a další přírodní materiály, vnáší do našeho domova pohodu a pozitivní energii a zvyšuje estetickou hodnotu našeho bydlení.

korkove-podtacky

Tip na závěr

Recyklace korkových špuntů – Jste – li milovníci vína, nevyhazujte korkové špunty, slepením z nich můžete získat krabičku s širokými možnostmi využití – pokud má nižší okraj, poslouží jako miska na oříšky, třeba k vínu. Krabičky s vyšším okrajem velice lehce využijete jako nádobu na příbory při grilování nebo jako obal na květináče.