Cestování Novinky Zahraničí

Malé, ale vznešené San Marino

San Marino je v dnešním světě raritou, neboť se jedná o malinký státeček uprostřed Italíe. Oficiální název zní v překladu z italštiny Nejvznešenější republika San Marino. Podle počtu obyvatel, kterých je 32 tisí a rozlohou 61 km2, jde o druhý nejmenší stát v Evropě a pátý nejmenší na světě. Menšími zeměmi v Evopě jsou pouze Vatikán a Monaco.

Charakteristika

san-marinoSan Marino se nachází v italském vnitrozemí uprostřed Apeninského pohoří, nedaleko známého letoviska Rimini. Hospodářství tvoří zejména průmysl, služby a cestovní ruch, což dělá ze San Marina jeden z nejbohatších států na světě. Ekonomika je zde velice stabilní, nezaměstnanost je jedna z nejnižších v Evropě a platí se zde eurem. Stát se dělí na devět samosprávných jednotek nazývaných castelli. San Marino je jednou z nich a zároveň je hlavním městem státu. Největší město se jmenuje Dogana.

Bohatá historie

Patrně se jedná o nejstarší stále existující republiku na světě. Jako oficiální den založení se uvádí 3.9.301 n.l., kdy se stalo legální součástí Římské říše. Až v roce 1600 byla přijata psaná ústava, která je nejstarší stále platnou ústavou na světě. San Marino bylo sice svrchovaným státem, ovšem silně závislým na Italii. Když Giuseppe Garibaldi kolem roku 1860 začal sjednocovat Itálii, musel na nějaký čas najít útočiště před nepřáteli právě v San Marinu, kde získal pomoc a peníze na pokračování kampaně za sjednocení. Na oplátku údajně vůdcům San Marina garantoval, že bude vždy nezávislým svrchovaným státem.

Turistické zajímavosti

Historické centrum hlavního města je plné památek a uměleckých děl. Zachoval se zde středověký ráz, který okouzluje turisty až dosud. Nad městem se tyčí tři mohutné pevnosti postavené na hřebenu nejvyšší hory Monte Titano. Pevnosti jsou spojené cimbuřím a klikatými stezkami. O něco níže je položena citadela, obehnaná trojitým věncem hradeb s množstvím bran, věží a bašt. Představu dávno minulých dob vyvolávají paláce, kostely a domy z kamene.

Nejvíce turistů směřuje ke třem pevnostem, ale také na Palazzo Pubblico, k Bazilice del Santo, kostelům San Pietro a svatého Františka k vedle stojícímu muzeu s obrazárnou. Je zde i několik soukromých muzeí a v jednom z nich je sbírka závodních vozů Maranello Rosso, v dalším můžete obdivovat moderní zbraně, terárium a akvárium, voskové figuriny nebo kuriozity všeho druhu.