Novinky

Kvalita pracích prášků je rok od roku lepší

Prací prášky byly v minulosti hrozbou pro životní prostředí. Díky některým změnám v jejich složení jsou ale mnohem kvalitnější a méně škodlivé.

Přírodní prací gel a přírodní prášek na praní přináší něco, čemu se klasické prací prášky a gely nemohou rovnat. Dostává se ale chemie alespoň na snesitelnou úroveň? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Větší ekologická zodpovědnost

Rozdíl v ceně mezi přírodním a chemickým práškem na praní je poměrně výrazný. Výrazný je ale i jejich vliv na životní prostředí nebo zásadní vlastnosti. Někoho na chemických pracích prášcích láká především jejich neodolatelná vůně a vysoká účinnost. S tou vysokou účinností to ale není tak horké, jak se na první pohled může zdát.

Prací prášek totiž nemá tak velký vliv na kvalitu praní. Základem je totiž voda, ve které prádlo perete. Prádlo by se tedy v podstatě dalo vyprat i v čisté vodě bez jakéhokoliv pracího prostředku. Prací prášek nebo gel pomáhají především s odstraněním odolných nečistot.

Lepší kvalita pracích prášků

Chemie používaná v klasických pracích prášcích je ale nebezpečná pro životní prostředí. Naštěstí ale můžeme konstatovat, že ekologická zodpovědnost jejich výrobců se v posledních letech výrazně zlepšila. Prací prášky jsou výrazně ekologičtější. A to nejen svým složením, ale často také díky použitému obalu. Řada výrobců se totiž začíná vyhýbat plastům a sází především na papír a další obnovitelné zdroje materiálu.

Největším problémem starých pracích prášků byly především tenzidy. Jejich přítomnost ve vodě totiž přímo ovlivňovala vymírání vodních živočichů vlivem úbytku sinic. Moderní prací prášky ale neobsahují tolik tenzidů jako dříve. Navíc jsou biologicky odbouratelné. Takže se není třeba bát až takto extrémních negativních účinků na životní prostředí.