Novinky Zahraničí

Medvídek koala má na kahánku!

Kdo by neznal medvídka koalu, symbol roztomilosti a hebkosti a také jedno ze signifikantních zvířátek pro oblast Austrálie. Toto zvířátko má momentálně velké problémy, protože jeho populace se dynamicky tenčí a nic nenasvědčuje tomu, že by mělo přežít.

Populace koal za posledních pět let velmi dramaticky klesla a to ze 100 tisíc kusů na 40 tisíc. Nadace Foundation for National Parks & Wild Life hovoří o tom, že pokud by se situace takto vyvíjela i nadále, v roce 2040 bychom již neměli žádné volně žijící koaly. „Roli hraje spoustu faktorů, hlavní příčinou vymírání je ale ztráta přirozeného prostředí. Když se podíváte na jihovýchodní Queensland a severní Nový Jižní Wales, tak tam je Brisbane, které se zvětšuje, a také Zlaté pobřeží, které se rozpíná. S tím přichází také ztráta prostředí pro život koal,“ popsal australskému Huffington Post Ian Darbyshire, výkonný ředitel Foundation for National Parks & Wildlife.

Příčinou tohoto katastrofálního vývoje je především stále se zmenšující hustota zalesnění, kvůli které musí koaly překonávat překážky, jako jsou silnice a ploty lidských obydlí. Zkrátka jsou nuceni sestoupit ze stromů na zem, kde jsou mnohem, více zranitelnější. Hrozbou jsou pro ně automobily na vozovkách, ale také psi, pro kterou je koala velmi jednoduchá kořist.

Populace koal je tak v současné době roztříštěna, což způsobuje v jednotlivých koloniích stress a vzájemní křížení spojené s vysokým výskytem nejrůznějších nemocí a traumat. Ochránci provedli několik testů, které potvrdily, že současná populace koal trpí ve vysoké míře chlamýdií. Národní symbol Austrálie tak momentálně prožívá těžké časy, které navíc nelze moc efektivně zlepšovat. Na vině jsou samotné koaly, které jsou velmi vybíravé na prostředí a na svou potravu. Ovšem veškerou vinu musíme hledat sami u sebe. Právě člověk zapříčinil úbytek habitatu koal a je nyní na něm, aby svou chybu napravil. Na vládu je momentálně vyvíjen velký tlak, aby domluvila obyvatelům. Aby byly stavěny ploty přátelské ke koalám a aby lidé začali dávat pozor na své psi. Problém však je, že lidé jsou až příliš líní.