Finance Zdraví

Stres byl zřejmě spouštěčem mé vážné diagnózy, říká paní Ivana (37)

Již několik let před rokem 2011, kdy se mi narodila Ellenka, jsem zásadně změnila stravovací návyky. Díky tomu a také díky pravidelnému sportu jsem se dostala na svou vysněnou váhu. To mi asi umožnilo nahmatat podezřelý útvar u žebra, který se zpočátku jevil jeho součástí,“ začíná své vyprávění paní Ivana z Prahy a pokračuje: „to bylo v dubnu předminulého roku, do června se útvar zvětšil a já se rozhodla okamžitě kontaktovat lékaře. Následovalo vyšetření a hned druhý den biopsie, po které mi lékaři oznámili, že mám rakovinu prsu.“

Doposud byla zdravá a ani v minulosti neměli v rodině nikoho s podobnou diagnózou. „Zpětně když o tom přemýšlím, jsem si jistá, že hlavním spouštěčem byl stres. Jsem operní pěvkyně a dá se říci, že má práce je nevyzpytatelná. Svou dceru jsem již několik let vychovávala sama. V té době skončil projekt z měsíce na měsíc, který nás měl živit několik let. 4 roky jsem měla dlouhodobý problém uživit dceru i mě,“ pokračuje.

dav

Během jednoho roku podstoupila operaci, chemoterapie a radioterapie. Pomáhala celá rodina a přátelé. Otec ji vozil pravidelně do nemocnice a maminka s jejím nevlastním otcem zajistili péči o její dceru Ellenku. „V tom nejhorším období, kdy jsem absolvovala chemoterapie, byla Ellenka u babičky s dědou velmi často. Nechtěla jsem, aby mě v takovém stavu viděla a nesla si vzpomínku po zbytek svého života. Vysvětlila jsem ji, že teď spolu být nemůžeme, proto abychom spolu mohly být později. Protože kuličku, kterou mám v prsu, musí paní doktorka odstranit. Následovala otázka, jestli mám nemoc, na kterou se umírá. Nelhala jsem ji. Velmi se mi po ní stýskalo. Ke konci to už pro ni bylo dlouhé a mé odjezdy vždy oplakala,“ říká paní Ivana.

I v průběhu léčby se částečně věnovala opernímu zpěvu, který jí pomáhal udržet při životě. 1x měsíčně zpívala na koncertech. Konec jedné části léčby oslavila 90 minutovým recitálem 8 dní po operaci ve Slovenském domě. Lékaři, které pozvala na koncert, nevěřili, kde bere tolik energie. „Naopak, neměla bych tu energii, kdybych se vzdala jednoho ze dvou zásadních zdrojů radosti. Jeden z nich byl neustále jinde než já, má dcera. O druhý, operní zpěv, jsem se nenechala i přes varování připravit,“ vzpomíná. Jak žít a tvořit šťastný zdravý život jí tato nemoc ukázala dle jejich slov jasně.

Částečný příjem ze zpěvu na hospodaření nestačil. Maminka jí řekla o nadaci Dobrý anděl, která pomáhá také onkologicky nemocným rodičům. Ivana o pomoc žádat nechtěla, ze dvou důvodů. Jeden byla hrdost a pocit, že jsou tu jistě lidé, kteří ji potřebují více. A druhý byla obava z velkého papírování. Špatná finanční situace ji však v únoru loňského roku donutila. „K mému překvapení šlo vše snadno a rychle, jednoduchá žádost a první pracovní den v březnu jsme měli peníze na účtu. A tak nám Dobří andělé pomáhají již 21 měsíců. Z nich hradíme běžný chod domácnosti a potřeby pro Ellenku, musím říct, že pravidelný několika tisícový příspěvek, je pro nás obrovskou pomocí. Onkologická diagnóza vás vždy zaskočí a je velkou školou pro člověka, který má postavený život jen na své schopnosti a kondici, vydělat si na své živobytí,“ vysvětluje Ivana.

Svou léčbu ukončila v září loňského roku, stále se však potýká s chronickou únavou. A vlivem odebrání lymfatických uzlin, ji dlouhodobě provází záněty dutin, průdušek mandlí a s tím se pojí také častá léčba antibiotiky. Stále dochází na pravidelné lékařské kontroly a doufá, že se již nemoc nevrátí. Ke konci tohoto roku se paní Ivana s dcerou Ellenkou staly tváří nové reklamní kampaně Dobrý anděl, která má za cíl oslovit potenciální dárce. Zároveň je jejím cílem motivovat rodiny, ve kterých rodič onemocněl rakovinou, aby sebrali odvahu a zažádali nadaci o finanční pomoc.

Nadace Dobrý anděl

85 % rodin s nezaopatřenými dětmi, ve kterých jeden z rodičů onemocní rakovinou, se neobejde bez finanční pomoci rodiny, přátel, neziskových organizací či dokonce zadlužení. Díky pravidelným příspěvkům, kteří posílají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl, zvládne rodina těžkou situaci snadněji a minimalizuje dopad nemoci na své děti. Máte ve svém okolí rodinu, které by mohli Dobří andělé pomoci? Doporučte jim nadaci Dobrý anděl. Děkujeme!

Stát se Dobrým andělem je jednoduché

Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Je jen na vás jakou výši příspěvku zvolíte. Nadace Dobrý anděl odevzdá vaše příspěvky do posledního haléře rodinám, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů jejích zakladatelů a dalších filantropů.