Cestování

Moravský kras – nádherná oblast krápníkových jeskyní

Pokud zavítáte na jižní Moravu, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Moravského krasu. Když nevíte, kam cestovat v ČR, tento výlet rozhodně stojí za to.

Moravský kras je jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Celá oblast zahrnuje zhruba 1100 známých jeskyní. Veřejnosti jsou zpřístupněny pouze některé z nich.

Nejznámější jeskyně Moravského krasu

Přinášíme tipy na výlet po Moravském krasu.

Pokud chcete navštívit některou z jeskyní, nabízí se tyto možnosti:

  • Punkevní jeskyně

Nabízí, kromě prohlídky, i romantickou plavbu lodičkami na podzemní říčce Punkvě spojenou s prohlídkou dna propasti Macochy. Vstupní vchod do jeskyní hlídá největší stalaktit vyrůstající od stropu jeskyně – Strážce. Plavba na loďkách vede po podzemní části řeky Punkvy.

  • Kateřinská jeskyně

Je známá díky hůlkovým stalagmitům (vyrůstají ze dna jeskyně). Také zde bylo nalezeno velké množství kostí pleistocénních zvířat (především medvědů).

Vstup do jeskyně je tvořen gotickým portálem, jímž návštěvníci vcházejí do Hlavního dómu – největších zpřístupněných prostor celé oblasti. Díky výborné akustice, která zde panuje, se v těchto prostorách pořádají, několikrát do roka, hudební koncerty.

  • Sloupsko-šošůvské jeskyně

Je to soustava mohutných chodeb a podzemních propastí, které se nacházejí ve dvou patrech. V Eliščině jeskyni je výborná akustika, která se příležitostně využívá pro komorní hudbu.

Jeskyně Kůlna, jež je součástí tohoto komplexu, je nalezištěm částí lebek člověka neandrtálského, jejich stáří se odhaduje na 120 000 let.

  • Jeskyně Balcarka

Nabízí úchvatný labyrint plný chodeb, dómů a propastí a také nádhernou barevnou krápníkovou výzdobu.

U vchodu do jeskyně byly nalezeny pozůstatky ohnišť a celá řada nástrojů, které se datují do starší doby kamenné. Také zde byly objeveny kosti čtvrtohorních zvířat.