Novinky Zahraničí

Na Madagaskaru je historický hladomor způsobený změnou klimatu

Madagaskar čelí historické katastrofě v podobě hladomoru, který přišel po 4 letech s nízkými srážkami. Hlavní příčinou je změna klimatu. OSN uvádí, že jde o první hladomor způsobený převážně změnami klimatu způsobenými emisemi skleníkových plynů. Nejvíce zasažený je jih ostrova (Grand Sud). Nedostatek potravin zde zasáhl 1,14 milionu lidí a 110 000 dětem hrozí podvýživa a nevratné poškození jejich těla.

První hladomor způsobený změnou klimatu

Většinou je hladomor způsoben přírodní katastrofou nebo válkami, v tomto případě však vedoucí představitelé viní ze situace změny klimatu.

„Není to kvůli válce nebo konfliktu, je to kvůli změně klimatu,“ vysvětlil David Beasley, výkonný ředitel Světového potravinového programu OSN (WFP).

Podobně Issa Sanogo, koordinátor rezidentů OSN na Madagaskaru, řekl, že „takto vypadají skutečné důsledky změny klimatu a lidé zde neudělali nic, čím by si to zasloužili“. Vzhledem k tomu, že země přispívá méně než 0,01 procenta na celosvětové emise skleníkových plynů, skutečnost, že se Madagaskané se nyní stávají hlavními oběťmi změny klimatu, se zdá být groteskně nespravedlivá. Jak Sanogo zdůrazňuje, „[tyto] komunity [denně] trpí katastrofálními důsledky krize, kterou nevytvořily.“

„Rodiny už měsíce žijí na syrovém červeném kaktusu, divokých listech a kobylkách,“ řekl Beasley.

Mluvčí WFP Shelley Thakral mezitím říká, že „počet dětí přijatých k léčbě závažné akutní podvýživy v Grand Sud v období od ledna do března byl podle posledních vládních údajů čtyřnásobek pětiletého průměru“.

Problém s nedostatkem jídla se bude do budoucna zhoršovat

Je znepokojivé, že v blízké budoucnosti se věci pravděpodobně značně zhorší, protože Thakral vysvětluje, že „do další výsadby zbývají necelé dva měsíce a předpověď produkce potravin je chmurná. Země je pokryta pískem; není voda a je malá šance na déšť. “

Klimatické změny se projevují stále více a je potřeba je přestat ignorovat. Jejich vliv zasahuje do života stále většího množství lidí, kteří jsou vystaveni hladu nebo jsou donuceni opustit svůj domov a přesunout se na jiné místo.