Bydlení

Na vaření i vytápění nebo jako pohon? LPG je čisté a komfortní řešení mnoha situací!

Zkapalněný ropný plyn neboli LPG usnadňuje život v mnoha situacích. Běžně se používá propan nebo směs propan butanu na vaření nebo do grilu, samozřejmostí je možnost vytápění domu i průmyslových hal, ale uplatnění nachází jako palivo do aut nebo do manipulačních vozíků. Jedná se o univerzální zdroj energie, který je ekologický a nezanechává žádnou uhlíkovou stopu, nadto je bezpečný a finančně dostupný. Proč a kde je možné využívat propan?

Pro vytápění domů

V souvislosti s nutnou odstávkou starých kotlů se propan začal skloňovat především v oblastech, které nedisponují rozvodnou sítí zemního plynu. Jedná se o okrajové části měst, především takzvané satelity, venkovské nebo horské oblasti a samozřejmě samoty. Právě pro tyto lokality je LPG řešením pro vytápění domu, farmy nebo průmyslové haly či podniku. Zdrojem je propan v nadzemních nebo podzemních zásobnících, které jsou ve vlastnictví společnosti Primagas a zajišťuje jejich správu, revizi i tlakové zkoušky. O to je používání propanu oproti jiným typům vytápění snazší.

Do chat či mobilheimů i na vaření

Jak vytápět chatu na podzim, když není čas nebo sil k neustálému řezání a sekání dřeva? LPG od dodavatele Primagas je řešením pro chaty, chalupy i mobilheimy, protože nabízí menší plynové láhve o objemu 10 nebo 33 kilogramů na topení i menší kompozitní na vaření.

Do grilu se nabízí 2 nebo 5kilogramové, které lze nadto snadno vyměnit za plné na benzínových stanicích, v hobbymarketech nebo stavebninách při cestě na víkend. Používání je nadmíru snadné a zcela bezpečné, láhve podléhají pravidelné kontrole, při naplnění jsou opatřeny plombou na ventilu zaručující uživatelskou bezpečnost.

S propanem do nebes i proti hlodavcům

Propanové láhve se využívají ve stáncích rychlého občerstvení nebo s kebabem, na poutích nebo na outdoorových sportovních nebo kulturních akcích, protože umožňují ohřev jídla nebo grilování na místě bez nutnosti elektrických rozvodů. LPG se však používá i v horkovzdušných balonech při létání, kdy je možné propan snadno regulovat. Propan však nachází využití i v průmyslu, kdy se používá jako palivo do vysokozdvižných vozíků a do jiné manipulační techniky, nebo v ekologickém zemědělství při likvidaci hrabošů a jiných škůdců v sadech nebo na vinicích.