Bydlení

Nepodceňte pravidelné větrání a pusťte domů čerstvý vzduch

Ve vyvětrané místnosti se budete cítit mnohem lépe a zvládnete více práce. Vydýchaný vzduch má negativní vliv na vaše zdraví, protože podněcuje tvorbu škodlivých bakterií nebo plísní. V článku se dozvíte, jak často větrat a proč pořídit do domácnosti vzduchotechniku.

Špatným větráním si zaděláváte na bolest hlavy

Větrání má zásadní vliv na zdraví. Špatně větrané prostředí umocňuje vznik bakterií, nečistot, plísní a mikroorganismů. K tomu se přidávají škodliviny různých druhů z lepidel, laků, plastů nebo třeba čisticích prostředků. Bez pravidelné výměny vzduchu v místnostech roste jejich koncentrace.

Kvalitu vzduchu v interiéru ovlivňují také lidé sami. Vzpomeňte si, jak rychle pocítíte vydýchaný vzduch v uzavřeném prostoru, který s někým sdílíte.

Jeden člověk vydýchá nevětranou místnost o objemu přibližně 60 m3 zhruba za hodinu. Tento údaj platí, pokud například čte nebo se dívá na televizi. S přibývajícím pohybem a počtem osob se kvalita vzduchu snižuje rychleji.

Jaká další rizika hrozí při špatném větrání:

  • celková únava,
  • poruchy soustředění,
  • bolest hlavy,
  • pálení očí,
  • nižší pracovní výkon.

Stále více domácností si nechává namontovat plastová okna, která perfektně izolují. O to víc je důležité myslet na častou obměnu vzduchu.

Větrejte přirozeně nebo řízeně

Přirozené větrání

Otevřením oken vytvořte průvan, který prostoupí celým prostorem a vymění vzduch. Nezapomeňte větrat několikrát denně. Preferujte krátké, ale intenzivní větrání s okny otevřenými naplno. Během 5–10 minut dojde k dostatečné obměně vzduchu. Nebojte se, že by se místnost v zimě zásadně ochladila. Stěny udrží teplo. Obyvatelé více patrových domů mohou vyzkoušet vertikální neboli komínové větrání, kdy vzduch proudí od oken v přízemí k oknům o poschodí výš.

Řízené větrání

O výměnu vzduchu se postará systém vzduchotechniky, který vám do domácnosti nainstaluje specializovaná firma. Díky ní místnosti provětrá čerstvý filtrovaný vzduch a efektivně se zbavíte vydýchaného. Nad tímto způsobem větrání přemýšlejte před rekonstrukcí, protože zavedení vzduchotechniky se neobjede bez stavebních úprav. Získáte však kvalitně provzdušněné místnosti, ve kterých se vám bude dobře dýchat.

Autor článku: Jiří Šilberský