Kastrace je věc, o které se vedou dlouhé diskuze. Někteří majitelé svých mazlíčků k ní přistupují, protože mají pocit, že svým mazlíčkům zajistí příkladnou péči. Nechtějí mít doma štěňata nebo koťata a tímto krokem brání možným problémům. Jiní jsou zase odpůrci této metody. Je samozřejmě na každém, jak se k tomuto kroku postaví.
Jak je to u psů?
Jde o operaci, při které je zvíře uspáno a následně je zamezeno plodnosti. Kastrace feny se provádí například tak, že se odstraňují pohlavní orgány. Tato operace se provádí po dosažení pohlavní dospělosti. Operace je rutinní a jen ve velmi malých případech se objevují komplikace. Důležitá je pooperační péče o fenku, klidový režim. U fenek se sníží riziko rakoviny, feny už nebudou hárat.
Když nemáte doma fenku, ale psa, pak i jeho můžete dát vykastrovat. Taková kastrace psa znamená, že váš mazlíček bude nejen neplodný, ale také se celkově zklidní. Pokud jste doma měli psa, který byl agresivnější a také v mnoha ohledech dominantní, pak se po kastraci tento jev výrazně zmírní nebo dokonce úplně vymizí. Pes se celkově zklidní a bude pokojnější.
Jak je to u koček?
Kastrace koček se provádí zejména kvůli tomu, aby se bránilo jejich nekontrolovatelnému množení. Každý asi má u domu kočku nebo kocoura. A jak známo, rády se toulají. Kočka vám pak domů přijde s „novými nájemníky“ a vy se o ně budete muset postarat. Bohužel to nebývá jednou nebo dvakrát. Tento problém velmi dobře řeší právě operace ve formě kastrace.
Kocoura není nutno, alespoň podle vás? Není tomu tak, kastrace kocoura může pomoci minimalizovat nežádoucí chování kocourů, nebudou se rvát s ostatními kocoury, nebudou se tolik toulat, jako před kastrací. Navíc statisticky se prokázalo, že kastrovaná zvířata žijí déle, než ta nekastrovaná.