Zahraničí

Pilot se katapultoval v poslední okamžik

Znáte pořekadlo za pět minut dvanáct? Význam je jednoduchý, něco se stalo či povedlo jen tak tak. Své o tom ví i pilot stíhačky, který se z ní katapultoval ne za pět minut dvanáct, ale za vteřinu výbuch.

Neuvěřitelná věc se stala v Afganistánu, kde operují, i stíhačky Královského letectva RAF z Velké Británie. Tyto stíhačky mají svou základnu na letišti v Kandaháru, jehož přistávací dráha je velmi vytížená.

Video

I z toho důvodu jsou letový dispečeři nuceni často nechávat zájemce o přistání dlouho kroužit nad letištěm a čekat, dokud se přistávací dráha neuvolní. To můžete vidět na videu, kde jsou zachyceny stíhačky typu Harrier GR9, které právě pod RAF létají. Bohužel právě u těchto dvou stíhaček došlo k incidentu, kdy byly nuceny být ve vzduchu o deset minut déle, než bylo plánováno, právě z důvodu přeplněného letiště.

Nehoda

Po několika minutách dala věž pokyn k povolení přistání a to co nejrychleji. Na letiště totiž směřovala i další letadla připravená k přistání. První z pilotů šel na věc, protože jeho palivo bylo již téměř na minimu. Druhý pilot však na tom také nebyl moc dobře, a proto byl nucen svůj proces přistávání zrychlit na maximum. K tomu všemu se navíc dostal do mnohem větší výšky, než je normální.

Stoický klid

K přistávací dráze se začal přibližovat nebezpečně rychle. Na poslední chvíli se pak rozhodl vykonat přistávací manévr, který by jeho rychlost alespoň trochu snížil. Ovšem manévr mu nevyšel a on narazil celou stíhačkou o zem. Letadlo se okamžitě vzňalo, ovšem pilot zachoval stoický klid a ještě nasměřoval letadlo tak, aby nenarazilo do jiných letadel. V ten moment, kdy si byl jistý, že je vše v pořádku katapultoval se. A katapultoval se v moment, kdy už pomalu letadlo vybuchovalo. Což dokazuje také neuvěřitelná fotka.