Novinky

Podlahové vytápění chcete! Ale seznamte se i s nevýhodami

Zejména nyní, v období zimy, vnímáme chladnou podlahu s ještě větší nelibostí než kdy jindy. Ruce si naopak mnou lidé, kteří díky vlastní prozřetelnosti investovali do podlahového vytápění. Teplo stoupající od podlahy je vskutku velmi příjemné, ovšem na druhou stranu si je správné zopakovat i negativa.

Vlhký vzduch a rovnoměrnější rozložení teploty

V případě konvenčních radiátorů dochází k tomu, že teplota vzduchu převyšuje teplotu stěn, a navíc vzduch více cirkuluje a vysušuje se. Instalace podlahového vytápění významně přispívá ke zvýšení tepelného komfortu v domácnosti, protože vede k rovnoměrné distribuci tepla v místnosti, mnohem menšímu proudění vzduchu i vysušování.

Úsporně a bez požadavků na údržbu

Instalatéři Ústí nad Labem vyzdvihují u podlahového topení úsporný provoz. Zatímco klasická topná tělesa vyžadují zahřátí vodou na cca 70 °C, systém podlahového topení pracuje stejně efektivně již při teplotě kolem 30-35 °C. Z tohoto důvodu patří nízkoteplotní systém vytápění ke standardní výbavě nízkoenergetických staveb.

Za zmínku však stojí také další výhody. Systém podlahového vytápění je prostorově nenáročný (nejsou zapotřebí radiátory) a estetický.

V čem tkví nevýhody?

Pokud se rozhodnete pro podlahové vytápění, počítejte s tím, že nahřátí systému trvá podstatně déle než u klasických radiátorů. Vzhledem k poměrně nízké maximální doporučené teplotě povrchu tak podstatně déle trvá, než se na požadovanou hodnotu dostane i teplota v místnosti. Podlaháři Ústí nad Labem ale připomínají, že vhodně zvolená podlaha zůstává poměrně dlouho příjemně teplá i po vypnutí nahřívání.

Ve výhodě jsou každopádně lidé, kteří se pro realizaci podlahového vytápění rozhodnou již ve fázi výstavby či rekonstrukce. Mohou si díky tomu lépe rozplánovat budoucí rozložení nábytku tak, aby byla většina podlahové plochy volná a teplo mohlo efektivněji proudit po místnosti.

Naprostou samozřejmostí by měl být pečlivý výběr dodavatele, který systém postaví z poctivých materiálů, dohlédne na dodržení doporučených technologických postupů realizace a v případě potřeby zajistí opravu (k poruchám naštěstí dochází spíše vzácně).

V přímém srovnání s klasickým radiátorovým vytápěním je investice do instalace teplovodního podlahového vytápění vyšší, to ale nabízí nižší provozní náklady.