Cestování

Povinnost nosit reflexní prvky platí. Zmiňme si základní informace

Pokud se v blízké době vydáte po neosvětlených silničních komunikacích domů z mejdanu nebo z práce, nezapomeňte se osvítit reflexními prvky. Lze je koupit třeba na benzinových stanicích nebo je třeba dostanete od svých zaměstnavatelů, kteří mají z reflexních předmětů vytvořeny reklamní předměty. Ať už si však reflexní prvky seženete kdekoliv, nezapomeňte je mít. Přece jenom je udělena povinnost každému chodci je mít, pokud se tedy pohybuje po neosvětlených silničních komunikacích.

Možná jste si mysleli, že to už nyní neplatí, ale není tomu tak. To, že se o povinnosti nosit reflexní prvky nemluví, neznamená, že rázem tato povinnost neexistuje. Stále tato povinnost platí, má to také své odůvodnění. Díky zavedené povinnosti nosit reflexní prvky výrazně ubylo nehod, v nichž figuroval chodec. Díky reflexním prvkům jsou chodci na silnicích vidět, řidiči si jich všimnou zavčasu a stihnou na ně reagovat. V minulosti časti splynuli chodci s vozovkou a nehod, kdy se setkali tváří v tvář chodci s automobily, bylo opravdu mnoho.

Kdy nastává povinnost nosit reflexní prvky?

Prozraďme si, kdy povinnost nosit reflexní prvky nastává, kdy je to opravdu nutnost. Povinnost nastává v okamžiku, kdy se chodec pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo na okraji vozovky, která není nijak osvětlená. V takovém případě na sobě musí reflexní prvky mít.

Reflexními prvky se rozumí prvky z retroreflexního materiálu, které jsou umístěné tak, aby byly pro řidiče viditelné. Blíže se však nespecifikuje, jak by měly reflexní předměty vypadat. Můžete je tak mít v podobě reflexních samolepek nebo v podobě reflexního náramku či vest.

Jak je to ideální

Abyste byli opravdu vidět, v ideálním případě byste měli mít reflexní pásku umístěnou kolem pasu nebo případně na rukávu. Pokud navíc budete s rukou pohybovat, zvýší se možnost toho, že vás řidič zavčasu postřehne a tudíž se vám také vyhne.

Kromě reflexních prvků byste však měli vsadit i na světlejší oblečení.