Politika

Co přinesou politiky nových zájemců o křeslo amerického prezidenta?

Volba amerického prezidenta je v plném proudu a již nyní je v podstatě stoprocentně jisté, že do křesla hlavy USA zasedne buďto Donald Trump, nebo Hillary Clintonová. Oba tito kandidáti jsou velmi specifičtí a s každým z nich přijde něco zcela nového.

Trupm a jeho tvrdost

Pokud se Donaldovi Trumpovi podaří usadit se v čele Spojených států, pak můžeme očekávat několik velmi radikálních změn jak ve vnitřní politice USA, tak i v jejich politice zahraniční. U ní můžeme očekávat především prohloubení a zlepšení vztahů s Ruskem, na jehož adresu se Trump již několikrát velmi pozitivně vyjádřil a svou podporu vůči jeho osobě neskrývá ani Vladimir Putin. Kde se ovšem bude blýskat, jsou vztahy mezi USA a Čínou. Tu by chtěl Trump žalovat v sérii několika kauz, což by vzájemné vztahy zmrazilo a nejspíše se dá předpokládat i obchodní válka mezi těmito velmoci.

Dalším velmi zajímavým prvkem bude i Trumpova imigrantská politika, která je velmi ostrá. Například lze očekávat odmítnutí 12 tisíc syrských žadatelů o azyl, které USA přislíbily přijmout. Zároveň také bude nejspíše realizován Trumpovo nejvelkolepější dílo a to jeho zeď mezi Státy a Mexikem, která by měla být definitivním řešením mexicko-amerického problému týkajícího se nadměrné ilegální migrace směrem z Mexika.

Ocelová Hillary

Co se týče Hillary, ji lze považovat za tvrdší verzi Baracka Obamy. Známé jsou její o něco vstřícnější postoje k NATO, které s ní Trump rozhodně nesdílí. Zároveň se také nechala slyšet, že chce zpřísnit monitoring teroristických aktivit a to nejen v zemi, ale také v problematických státech. Samotná bezpečnost je pak pro ní na prvním místě a netají se tím, že by chtěla vést tvrdší politiku jak proti Rusku, tak i pro Islámskému státu.

Jak celý tento duel dopadne, uvidíme již zítra, nicméně obě strany přinesou změny, které se díky globálním chapadlům dotknou nás všech.