Finance Politika

Trump je vítězem – burzy reagují

Donald Trump to dokázal! USA si zvolily svého nového prezidenta, který by nemohl být snad ještě, více kontroverznější. Z naprostého outsidera se stal kompletní vítěz, kterého nedokázala zastavit ani Hillary Clintonová.

O tom co můžeme od tohoto kandidáta očekávat, jsme si již něco říkali. Připomeňme jen zostření vztahu s Čínou, zlepšení vztahů s Ruskem a nacionální zahledění do sebe sama. To bude politické tažení muže, kterého jasně definuje pojem El Macho.

Na Trumpův úspěch samozřejmě reagují všechny státy světa a nejen ty. Reaguje také burza jak ta naše, tak i ta celosvětové. Pražská burza po otevření klesla hned o 1,8 procenta, což je nejnižší údaj od 5. Října tohoto roku.

Podobný scénář pak zaznamenala velká většina všech evropských burz. Panevropský index Stoxx Europe 600 si ráno odepsal přes dvě procenta a ještě výrazněji ztratily burzy v Asii a v Japonsku, kde je pokles dokonce přes pět procent.

Většina amerických investorů v prezidentských volbách preferovala Hillary Clintonovou, která by nikterak nevybočovala ze starých kolejí. Trumpovo vítězství je však spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

Doplácí však i měna. Propad zaznamenal jak dolar, tak především mexické peso, u kterého je pokles očekávatelný i v dalších dnech. Paradoxem na celé této situaci je, že onu nejistotu může rozptýlit jedině sám Trump. Na něm je nyní aby co nejrychleji předložil smysluplný plán reforem a upustil alespoň trochu z kohoutů, které momentálně napětím jen syčí.

Pokud se mu to do vánoc nepodaří, je dost možné, že americký trh vstoupí do stavu recese, což by způsobilo citelné zpomalení celého globálního hospodářství a ovlivnilo by ekonomiky všech států, našeho nevyjímaje. Ekonomika však nebude tím jediným, na co se nyní bude momentálně upírat náš zrak. Trump je potencionální hrozbou, tak doufejme, že se jí skutečně nestane.