Nejeden zlý jazyk nám pořád dokola říká, že bychom si na příliš vysoké ceny energií měli zvyknout. Že se jedná o nový standard. Nikde se však nepíše černé na bílém, že byste proti aktuální situaci nemohli bojovat. Jednou z možností je instalace úsporných opatření, mezi něž patří fotovoltaika, tepelné čerpadlo nebo domácí větrná elektrárna.
Tepelné čerpadlo jako nejoblíbenější zdroj vytápění
Ještě dříve, než došla energetická krize se stalo tepelné čerpadlo nejoblíbenějším zdrojem vytápění nejen rodinných domů. Vystřídalo tak tolik oblíbené kotle, a to paradoxně i přesto, že pořizovací cena tohoto řešení je o něco výš než v případě zmiňovaného kotle. Lidé si však velice rychle zvládli spočítat, že pořízení tepelného čerpadla je jednoznačně ekonomičtější záležitost, navíc návratnost je velice krátká.
Navíc s příchodem zvýšeného zájmu o ekologii přišel také sám stát s tím, že přispěje na podobná úsporná opatření. Do hry tak vstoupil dotační program Nová zelená úsporám, který rapidně snižoval pořizovací cenu za tepelné čerpadlo.
Fotovoltaika nejen na střechy rodinných domů
Zmiňovaný dotační program také snižoval pořizovací cenu fotovoltaické elektrárny, která se taktéž v posledních letech usídlila v nejedné domácnosti, konkrétně tedy na střechách rodinných domů. Zatímco v minulosti byli lidé k tomuto řešení spíše skeptičtí, dnes jsou mu vřele naklonění. Opět je odůvodnění jednoznačné – fotovoltaika totiž nejen, že slibuje, ale také přináší výraznou úsporu po stránce spotřeby energií.
Domácí větrná elektrárna je teprve na vzestupu
Podobné můžeme tvrdit také o domácí větrné elektrárně, která je však v porovnání s výše uvedenými řešeními zatím ještě takzvaně „v plenkách”. Lidé si totiž teprve začínají uvědomovat, že i oni mohou mít opět úsporné opatření i u sebe doma, a začínají si o něm zjišťovat stále více a více.
Očekává se, že domácí větrná elektrárna se však stane stejně velkým hitem, jakým je aktuálně fotovoltaika.