Zábava

Proč bychom měli denně číst knihy?

Tolik knih a tak málo času! I kdybychom četli každý den celý den, byl by život moc krátký na to, abychom přečetli všechny výborné knihy, které lidstvo za svou historii napsalo. Přesto má smysl každý den přelouskat alespoň pár stránek.

Přínosy čtení knih

  1. Rozvoj představivosti a kreativity: Příběhy nám umožňují vytvořit si vlastní světy, kde můžeme realizovat své touhy a přání nebo se tam schovat před realitou.
  2. Zlepšení slovní zásoby: Četba knih nám umožňuje se setkat s novými slovy a frázemi, což nám rozšiřuje obzory, slovní zásobu a zlepšuje naše komunikační schopnosti.
  3. Soustředění: Koncentrací na děj či vysvětlované téma cvičíme svou pozornost.
  4. Empatie: Knihy nám umožňují vidět svět z různých perspektiv, lépe chápat pohled postav na danou situaci vcítit se do jiných lidí.
  5. Učení a osobní rozvoj: Knihy nás mohou učit novým věcem a pomáhat nám rozvíjet znalosti a dovednosti. Také nám mohou poskytnout inspiraci a motivaci k osobnímu rozvoji.
  6. Zlepšení paměti: Čtení knih trénuje paměť a myšlení, protože musíme si pamatovat postavy, dějové linie a další detaily, zatímco uvažujeme nad možnými pokračováními zápletky.
  7. Zábava a relaxace: Hlavním důvodem, proč lidé čtou, je přece zábava! Příběhy lidstvu od nepaměti poskytují zpestření a odreagování. Večerní posezení s knihou zklidní a pomůže usnout.

Jak najít čas na čtení?

Mnoho lidí se z časových důvodů ke knize dostane jen málokdy. Najít chvíli na čtení totiž může být náročné, zejména pokud máte plný pracovní nebo školní rozvrh, rodinu a další povinnosti. Proto je důležité udržovat disciplínu. Můžete si například dát závazek, že během týdne přečtete určitý počet stran, zúčastnit se čtenářské výzvy nebo si začít brát knihu s sebou na cestu městskou hromadnou dopravou.

Nové já

Klíčová je změna návyků. Namísto toho, abyste každý pátek seděli s přáteli s pivem a PULZE v ruce na zahrádce restaurace, si někdy zkuste udělat introvertní program a věnovat čas sebevzdělávání. Uvědomte si také, kolik času trávíte každý večer sledováním příspěvků na sociálních sítích nebo seriálů v televizi a zda vám to něco přináší. Pokud si rádi plánujete svůj den, zkuste si vytvořit pravidelný čas na čtení. Vyhraďte si na knihu například 30 minut před spaním. Pokud zjistíte, že máte problém číst sami, najděte si čtenářského partnera – když se s někým domluvíte, že si budete společně číst a diskutovat o knihách, může vám to pomoci najít motivaci a také to může být zábavný způsob, jak se seznámit s novými knihami.

Autor: Elena Gotfried