Cestování Novinky Zahraničí

Stockholm: Benátky severu

Švédská metropole se rozkládá na 14 ostrovech na jihovýchodě země mezi Baltským mořem a jezerem Mälaren. Jednotlivé městské části propojuje spolehlivě fungující lodní doprava. Samotné město bylo založeno již v roce 1252 pod názvem Birger Jarl a hlavním městem je od roku 1523. Dnes je to politické, ekonomické a kulturní centrum a největší město Švédska. Kromě švédské vlády a parlamentu je to také sídlo švédského krále. Ve světě je také známa radnice Stadshuset, ve které se každoročně vyhlašují některé z Nobelových cen.

Charakteristika Stockholmu

Zajímavá je poloha a uspořádání města, které je hustě protkáno zelení a vodními kanály. Právem se o Stockholmu tvrdí, že je to nejzelenější hlavní město v Evropě. Zamilujete si ho hlavně proto, že je to malé, tiché, klidné a velice čisté město, které také bývá označováno za „Benátky severu“.

stockholm

Turistické cíle

Mezi hlavní turistické cíle patří staré město Gamla Stan, plné křivolakých uliček, tak typických pro přístavní města. Hlavní atrakcí je královský zámek, ale také je zde budova parlamentu nebo hojně navštěvovaný skansen. Návštěvníci se také zajímají o pověstnou dřevěnou loď Vasa ze 17. století, která se při své první plavbě po dvou kilometech potopila. Po řadě pokusů se ji podařilo v r. 1961 vyzdvihnout ze dna moře a dnes ji můžete v přístavu obdivovat v jejím vlastním muzeu. Za prohlídku stojí také Nordické muzeum a určitě metro se svéráznými stanicemi. Tečku za prohlídkou města můžete udělat projížďkou na jedné z turistických lodí křižujících městské kanály.

Co můžete ještě vidět?

Příznivci hokeje určitě znají pověstnou stockholmskou halu Globen, která bývá dějištěm hokejových utkání, ale i mnoha kulturních a společenských událostí. Je to největší půlkulovitá stavba na světě s neuvěřitelným průměrem 110 metrů. Nepřehlédnutelná je hlavně v noci, kdy je celá osvětlena.

Jednou z nejvýznamnějších budov je stockholmská radnice. Jelikož vše, co bylo na její stavbu použito pochází výhradně ze Švédska, označuje se tato stavba jako Národní romantismus. Ve stejným stylu je postaveno také Severské muzeum na ostrově Djurgarden. Do světového kulturního dědictví UNESCO byl zapsán Lesní hřbitov, jehož obrovský areál vás nadchne svou přirozeností, jednoduchou krásou a zvláštními tmavými borovicemi. Stockholm je jedinou metropolí, která má národní park přímo v centru města. Jedná se o Ekoparken o rozloze 27 km², který poskytuje obyvatelům styk s přírodou v létě i v zimě.