Novinky

Stroje na plnění a balení usnadňují práci

Tento článek se zaměřuje na plnící a balící stroje, které se uplatňují v potravinářském průmyslu. Převážně se to týká plnění a balení sklenic, či plastových kelímků různými potravinářskými výrobky. Většina těchto produktů je sezónních a vyžadují proto rychlé zpracování, naplnění, zabalení a distribuci k zákazníkům. Tuto obvykle jednoduchou a monotónní práci usnadňují a urychlují moderní plnící stroje.

Plnění a balení potravinářských výrobků

Jedná se o poměrně mladý, ale velice významný obor, ve kterém se prosadila česká společnost PROLINOM s.r.o. Byla založena jako zástupce pro ruský podnik Profitex. Společnost PROLINOM zastupuje zájmy ruského Profitexu v Evropské unii a má za úkol export a import balících strojů včetně příslušenství a dalšího zařízení.

Produkty Profitexu

Podnik Profitex patří mezi přední výrobce balících strojů a zařízení v rámci Ruské federace. Dosáhl velkých pokroků především v oblasti balení potravinářských výrobků do plastových kelímků a jejich uzavírání hliníkovou fólií. Ve své nabídce má podnik Profitex také označovací laser, který označuje balené produkty. Nejnovějším výrobkem Profitexu je zařízení vyvinuté k balení do nápojových kartonů typu Pure-Pak. Konkrétně se jedná o plnění a hermetické balení tekutých, viskózních a pastovitých produktů do nápojových kartonů. Dalším sofistikovaným zařízením je linka pro plnění do lahví určená pro automatické plnění mléka, kefíru, jogurtu a jiných nesycených tekutin do PET lahví.

Balící stroje

Zpracování potravinářských produktů vyžaduje především rychlost. Proto se v potravinářském průmyslu stále více uplatňují nejen plnící, ale také balící stroje, které se dělí na dva typy. A sice rotační a vertikální. Příkladem automatické plnící a uzavírací linky je linka na balení kysaného zelí, čalamád a salátů do plastových nádob. Součástí balení je i uzavírání nádob hliníkovými fóliemi odvíjenými z rolí a uzavírání víčky. Dalšími produkty Prifitexu jsou vakuové balící stroje, mycí zařízení, dopravníky, zásobníky a sběrné stoly.