Novinky

Textilní nebo kožené oblečení na motorku?

Každý majitel motorky musí zvážit, jaké oblečení bude na svém stroji nosit. Dalo by se říci, že kožené moto oblečení se k motorce hodí velice, nicméně současné textilní varianty už jsou na dost vysoké úrovni. Každý materiál má své plusy a mínusy. To, co platilo dříve (tedy že kůži vybírají sportovní jezdci a textil spíše ti, kteří jezdí delší trasy), už neplatí. Vývoj šel dopředu i v souvislosti s oděvy na motorku, takže dnes už najdete kožené oblečení vhodné pro turistiku, stejně jako textilní oděvy určené na sportovní jízdu.

Kůže lépe chrání

Bezpečnější jsou kožené moto kalhoty a jiné kusy oblečení z téhož materiálu, které obsahují pevně integrované vycpávky. Ty jsou umístěny na takových částech těla, kde je předpokládáno, že dojde k úrazu při případném pádu. Takové vycpávky mají také textilní oděvy, nicméně ty jsou odnímatelné, takže je někteří nenosí. Kožená bunda je odolná vůči tření a přizpůsobuje se pohybům těla. Textilní bunda je o něco pohodlnější, a ačkoli je vyrobena z odolných materiálů, vydrží o něco méně než kůže.

Odvětrávání

Spousta motoristů se kůže bojí, protože se o ní ví, že je málo prodyšná. Při velkých horcích to může být dost nepříjemné. Výrobci se tento problém snaží vyřešit speciálními vložkami nebo perforací – ty ale způsobují snížení odolnosti materiálu. Navíc v chladném počasí odvádí teplo od těla, což není příliš žádoucí.

Trvanlivost

Kůže, když se o ni správně staráte, s postupem času stárne a vypadá velice atraktivně. Oproti tomu textilní oblečení začíná být obnošenější, a jak stárne, je čím dál méně hezké. Textilní oblečení vyžaduje méně údržby, ale zase méně vydrží.

Pohodlnost

Textilní oblečení je pohodlnější a lehčí. Snadno se přizpůsobí jakékoli postavě a je volnější. Oproti tomu kožené oblečení je těžší a musí dobře padnout. Pokud si chce kůži obléci osoba, která má větší břicho nebo prsa, může se v kůži cítit velmi nepohodlně. Jestliže ale kožený oblek padne, snadno se přizpůsobí vašim pohybům.