Vydatné husté polévky zasytí na hodně dlouho dobu, i proto jsou tolik oblíbené. Jsou občasnou náhražkou za oběd, dají se snídat, svačit i večeřet. Existuje jich spoustu druhů a my si dnes uvaříme ty, které vám přijdou vhod po psychické i fyzické aktivitě. Jsou hutné a plné živin.
Boršč
Ač spíše podzimní druh polévky, je to nešizený základ, který si jistě zamilujete. V 1,5 litru osolené vody uvařte do měkka ¼ kg hovězího masa nakrájeného na menší kousky a stejné množství vepřového bůčku vcelku. Připravte si zásmažku. Zlatavá jíška se v tomto případě skládá z 5 dkg másla, na kostky pokrájené jedné větší mrkve, půlky celeru a ¼ kila hlávkového zelí. Dejte do vývaru a povařte společně 15 minut. Potom omyjte 30 dkg červené řepy a nastrouhejte jí do polévky a vařte ještě dalších 5 minut. Pokud by byla červená řepa na kostky, bude se vařit déle. Polévku dochuťte osminkou litru kysané smetany, dodá jí příjemnou navinulou chuť.
Květáková polévka
Ve slané vodě uvařte květák a rozeberte ho na růžičky. Košťál pokrájejte na menší kousky. Vývar zahustěte jíškou a vraťte do polévky květák.
Čočková a hrachová
Hrách i čočku je nutné přes noc namočit do studené vody. V té samé vodě luštěninu i uvařte a dolijte vývarem. Dochuťte solí, zahustěte jíškou a podávejte s opraženými houstičkami nakrájenými na kostičky.
Polévka z jarních bylinek
Povařte v osolené vodě mladé listy petrželky, opence, kopřiv, jahod a řebříčku. Vývar zahustěte jíškou. Jíšku si připravíte z hladké mouky, kterou upražíte na másle nebo jiném tuku. Bylinky z polévky vyndejte, nadrobno nasekejte a vraťte zpět. Do polévky rozklepněte ještě žloutek a servírujte s pokrájenou žemlí osmaženou na tuku.
Šťovíková
Kousky nakrájeného šťovíku poduste na másle, zalijte osolenou vodou a vložte oloupané brambory na kostky. Uvařte do měkka a přilijte mléko (asi několik lžic). V misce utřete žloutky, přelijte je horkou vodou a vlijte do polévky na samotný závěr.