Bydlení

Úspora až 50 % na účtu za teplo – bez změny dodavatelů, zdroje tepla a prakticky čehokoliv dalšího

Metodu, o které budou následující řádky, již využívají firmy a domácnosti od Tokia přes Milán až po Los Angeles. I v České republice byste pak našli průmyslové, rekreační či administrativní objekty, které rekuperaci využívají ke snížení nákladů svého provozu. České domácnosti však v rozšířenosti opětovného využití tepla prozatím zůstávají pozadu.

Rekuperace tepla je v praxi proces, kdy teplo z domácnosti nevypouštíte bez užitku do ovzduší, ale využijete jej k ohřevu výměníků. Ty stejné výměníky pak akumulovaným teplem zahřejí vzduch zvenčí, který proudí k Vám do místnosti. Na rozdíl od ostatních zdrojů tepla, za to z rekuperačních jednotek však neplatíte! Dobrou zprávou je, že teplo z Vaší domácnosti můžete „recyklovat“ opakovaně (použít lze až 92 % tepla).

Budou Vám sloužit dlouho, potichu a s maximálním užitkem

Rekuperační jednotky pro domácnosti jsou samozřejmě přizpůsobeny tak, aby sloužily co nejlépe a zároveň respektovaly požadavky na provozní „hluk“ a vzhled. Jednotky jsou bezobslužné, vyžadují pouze připojení k elektrické síti a následně je ovládáte podle toho, jakou teplotu zrovna vyžadujete. Kromě toho, že „recyklují“ teplo, jednotky zbavují vzduch proudící do místnosti o nadměrnou vlhkost, zplodiny, viry, alergeny apod.

Nezáleží na tom, čím topíte nyní

Jednotky pro rekuperaci tepla jsou nezávislé na Vašem současném zdroji tepla (dálkový přívod z teplárny, uhlí, tepelná čerpadla apod.), samy si nasají vzduch z interiéru a následně s ním pracují.

Váš soused bude využívat rekuperaci pravděpodobně brzy, a co Vy?

Vzhledem k jednoduchosti instalace jednotek, pohodlí jejich provozu a schopnosti výrazně snižovat účet za teplo lze očekávat, že domácnosti začnou v příštích letech dotahovat náskok, který před nimi v oblasti opětovného užití tepla mají podnikatelů. To je dobře nejen pro životní prostředí, ale také peněženky samotných domácností. Neváhejte tedy a začněte si i Vy zjišťovat možnosti a výhody rekuperace ve Vaší domácnosti.