Zábava

Jak nás vidí kočky?

Máte doma kočku? Pak asi víte že kočky jsou spíše sólo hráči, kteří žijí svůj život tak, jak to nejvíce vyhovuje jim. V porovnání se psem se jedná o naprosto sebestředná zvířata, která dělají jen to, co samy chtějí a vy jste tu jen od toho, abyste jim uspokojovali jejich potřeby.

Být páníčkem kočky je asi tak pravděpodobné, jako že budete jednou vlastnit luxusní jachtu. Kočka například velmi dobře slyší na své jméno, ovšem přijde k vám jen v momentě, kdy se jí samotné bude chtít. Mnoho takovýchto detailů je zaznamenáno ve výzkumu Johna Bradshawa, který se výzkumem koček zabýval skutečně velmi dlohou a zjistil, že kočky nás rozhodně neberou jako páníčky či rodiče, ale spíše jako další obří kočku, která s nimi sdílí jejich teritorium.

V knize se například dočteme, proč po nás kočky neustále pochodují a proč nás tlapkami masírují. Jedná se o pud, který mají kočky coby kaťata vrozený. Masírují takto matčin struk, aby z něj vytékalo co nejvíce mléka. Některým kočkám to zůstane, takže už více co po vás kočka chce, když toto začne dělat.

Pokud si myslíte, že vám kočka nosí myšky jen tak, aby vám potěšila, pak jste také na omylu. Kočky se snaží primárně odnést ulovenou kořist do bezpečí, kde si mohou v klidu sníst. Ovšem zhýčkané chuťové buňky většinou kočce napoví, že myš není to pravé ořechové, a tak myšku zanechá tam, kde jí sebrala a jde dělat něco jiného.

Nebuďte však na svou kočku rozezlení. Ke člověku se během historického vývoje přidala tak nějak sama a nikdy jí nikdo nic neučil. Každému stačilo jen to, že vypadá hezky a roztomile. Od těžké práce tu byl vždy pes, který měl za úkol lovit, poslouchat rozkazy a dělat partnera. Kočky jsou jen na mazlení a někdy vás ony sami nechápou. Nevadí tedy že to tak máte navzájem.