Novinky

Válka investorů: Mánie připravila fondy o miliony dolarů

Stačí tisíce koordinovaných, drobných investorů a sázka na pokles ceny se vám krutě vymstí. Kdo ale z této války vyjde jako vítěz? Čtěte v článku.

V posledních měsících se internetem začal šířit fenomén, který vyvolal divokou diskuzi napříč odborníky na investování. Rozpoutalo to masivní skupování akcií společnosti Gamestop, jejíž cena během několika hodin rychle vystřelila nahoru. A neměl v tom prsty žádný investiční fond, ale tisíce drobných investorů.

Všichni proti fondům

Proč šlo o takový problém především pro některé investiční fondy? Nejeden investiční fond totiž spekuluje nejen pouze na vzestup ceny akcií, ale také na její pokles (tzv. shortují). V případě, že začne cena opravdu klesat, mohou tyto fondy nakoupená aktiva prodat s vysokým ziskem. Pokud se ale stane opak, pak utrpí velmi vysokou ztrátu. A to i v řádu několika stovek procent.

Otázkou ale zůstává, kdo se stane vítězem této investiční euforie. Chvíli ty vypadalo, že by se jím mohly stát právě investiční aplikace. Řada expertů ale začala hlasitě volat po regulacích, které dokonce jedna z aplikací zavedla. Nejenže tak nedostála svému jménu a původnímu účelu, ale hlavně tím naštvala stovky tisíc uživatelů. Ti samozřejmě začali migrovat na jiné platformy, které jim zajistí lepší podmínky.

Bitva, ve které prohrává každý

Naskočit na tuto vlnu je přitom velice rizikové. A to především pro drobné investory. Pokud jim půjde jen o to připravit investiční fondy o pořádný balík peněz, pak se jim zřejmě jejich sen splní. Problémem těchto velkých investičních skupin a akcí je ale fakt, že vydělá jen malé procento zúčastněných. Jak se říká, nejrychlejší bere vše. Ten zbytek se jen sveze na vlně, nakoupí, když jsou akcie na vrcholu, načež přijde o svoje tvrdě vydělané peníze.

Je ale otázkou, jestli to těmto investorům vůbec vadí. Možná to dělají jen z radosti, že přemohli movité investiční fondy a připravují je o nemalé peníze. My jsme ale zvědaví, jak dlouho tento trend potrvá a kdo z něj vyjde jako vítěz.