Bydlení

Víte, jaké jsou nejoblíbenější druhy modřínů?

Okrasné stromy dokáží každé zahradě dodat svěží vzhled. Jednu z možností přitom symbolizuje tvarovaný modřín, který se mezi pěstiteli těší poměrně velké oblibě. Víte, jaké jeho kultivary jsou vůbec nejoblíbenější?

Modřín má mnoho označení

V nejrůznějších zdrojích se můžete setkat s pojmy břem a verpán. Jedná se přitom o starší lidové názvy modřínu. Traduje se, že modřín omlazuje tělo a duši, dokáže posilovat sebevědomí a zároveň přináší dobrou náladu. 

V dávných dobách, například při vypuknutí morové epidemie, se zlé vlivy zaháněly právě pomocí vykuřování modřínu. Zároveň byl považován za sídlo dobrých duchů.

Co je pro modřín charakteristické?

Modřín patří jako jeden z mála do skupiny opadavých jehličnanů. Na jaře mu raší světle zelené jehlice, které se postupně zbarvují do středně zeleného odstínu. Na podzim přechází do žlutých až zářivě oranžových odstínů a v zimě opadá, díky čemuž lépe vyniknou jeho větve. 

Nejoblíbenější druhy modřínu

Modříny se v poslední době těší velké oblibě. Krásně totiž vypadají, jsou nenáročné na pěstování a jemné jehlice se při opadávání poměrně rychle rozkládají. 

Velmi oblíbeným kultivarem je modřín opadavý, který má svou domovinu především v Alpách a Karpatech. Jedná se o poměrně statný strom, který se pyšní nepravidelnou kuželovitou korunou. Daří se mu především ve vlhké hlubší půdě, která má neutrální až zásaditou reakci. Ideální je pro něj slunné stanoviště, přičemž dokáže skvěle odolávat klimatu s většími výkyvy teplot.

Druhým oblíbeným druhem je modřín japonský, který původně pochází z vulkanických pohoří na ostrově Honšú. V domovině dokáže dorůstat 20 až 30 metrů, u nás je však poněkud menší. Jeho koruna je nepravidelná a vzdušná a větve rostou vodorovně. Daří se mu v dostatečně propustné, hluboké a vlhké půdě. Při pěstování se vyhněte extrémně slunným a suchým stanovištím. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.