Technologie

3+1 věci, které Vám pomohou „vytěžit“ z tepelného čerpadla maximum

Ano, tepelná čerpadla mají i své méně spokojené majitele. Ovšem, zklamání často přichází poté, co zákazníkovi bylo doporučeno špatné čerpadlo, případně byla nekvalitně provedena instalace i pravidelný servis.

Všeobecně však platí, že tepelná čerpadla jsou jedním z nejlevnějších zdrojů tepla dostupných v České republice. Rostoucí ceny elektrické energie a zemního plynu pro domácnosti pak výhodnost čerpadel dále zvyšují. Aby však dopadlo vše tak jak má, tj. nižšími účty za teplo a minimem starostí, je nutné držet se několika zásad, a to:

1. Nešetřit na pořizovacích nákladech

Nízké pořizovací náklady nemusí (resp. zpravidla neznamenají) výhodnější nákup a kratší návratnost investic. Právě naopak, nekalí prodejci čerpadel nabízí za nízkou cenu čerpadla, která jsou dovezena z Asie a při jejich výrobě nebyly použity kvalitní materiály. Zároveň, nepoctivý prodejce Vám pravděpodobně prodá „krabici“ s tím, že spojovací materiály, izolace apod. je nutné dokoupit.

Levná a nekvalitní tepelná čerpadla mají nižší topný faktor, tj. pro výrobu tepla potřebují více elektrické energie a záruku zpravidla 2 roky. Vy si však chcete koupit zdroj tepla, který Vám bude sloužit i desítky let, tj. ideálně hledejte značku nabízející prodlouženou záruku.

1.1 A to včetně instalace

Kvalita instalace má zásadní vliv na výkon a životnost tepelného čerpadla. To platí o všech typech jednotek (vzduch/vzduch, vzduch/voda apod.). Zpravidla platí, že nejlepší kvalitu nabízí montážní tým samotného prodejce čerpadel, tj. ne zaměstnanci stavební firmy i „univerzální“ řemeslníci.

2. Provádějte „provozní“ servis

U tepelných čerpadel vzduch/vzduch pravidelně čistěte prachové filtry vnitřních jednotek, odklízejte prostor v bezprostředním okolí venkovní jednotky (to platí pro všechna čerpadla čerpající energii ze vzduchu). Dbejte na to, aby na plochu, pod kterou jsou umístěny kolektory čerpadla země/voda, nebyly umisťovány velmi těžké předměty apod. Požadavky na „provozní“ servis najdete v návodu na používání čerpadla, určitě Vás o nich informoval servisní technik prodejce čerpadla.

3. Provádějte pravidelný servis

Stejně jako např. auto, i tepelná čerpadla potřebují pravidelný servis skládající se z kontroly/doplnění chladící kapaliny, kontroly/opravy izolace, kontroly/úpravy kompresoru apod. Někteří prodejci dokonce podmiňují možnost uplatnění prodloužené záruky právě realizací pravidelného servisu.