Kultura

Neuvěřitelné mapy udělané podle filmů

Představte si, že byste se podívali na nějaký film, a následně podle snímku vytvořili mapu. Zní to dost komplikovaně, ale přesně do tohoto projektu se pustil Andrew DeGraff, který vytvořil tři desítky map, sledující pohyb jednotlivých hlavních postav.

DeGraff je poměrně známým výtvarníkem ale především velkým fandou filmů všeho druhu. Nyní se rozhodl své dvě velké vášně spojit v jednu a vytvořil neuvěřitelné filmové mapy, které diváka unesou přímo do prostředí filmového děje. Každá lokace je zde poměrně detailně zakreslená velmi osobitým stylem. Jednotlivé barevné linky pak představují pohyby hlavních postav v kompletně celém filmu, popřípadě i celé trilogii.

Jedna mapa tak vždy obsahuje kompletně celý snímek, někdy i jeho pokračování. Všechna tato filmová díla nyní vycházejí svázána do jediné knihy, ve které můžeme najít snímky jako Strážci Galaxie, terminátor 2, Jurský park, Star Wars či Čaroděj ze země Oz. Velmi impozantní je i mapa věnovaná filmu Osvícení od Cubricka od Hotelu až po závěrečnou scénu v bludišti.

Na mapě najdeme mnoho barevných linek, které zachycují pohyby jednotlivých postav. Je tak možné se přehledně zorientovat ve filmech s velmi spletitým dějem a pozorovat tak jeho vývoj. Například mapa Pána prstenů zachycuje pohyby celého Společenství prstenů a to hned ve všech třech dílech. Zhotovení konkrétně této mapy trvalo autorovi tři měsíce. Sám se o projektu vyjádřil jako o nesmírně děsivém, ale zároveň velice zábavném projektu.