Někdy to zkrátka je nutné – musíme si půjčit, protože nás finanční tíseň k tomu doslova nutí. Většinou se ptáme na půjčky u známých či u rodiny, protože přece jenom se jedná o půjčku, kde nám neporostou úroky a kde se nemusíme stresovat nějakými měsíčními splátkami, protože vše je přece jenom o ústní domluvě.
Jenže někdy potřebujeme půjčit větší obnos a větším obnosem nemůžeme rodinu zatěžovat, protože i ona by se musela následně otáčet za půjčkou, protože bychom rodinu dostali do finančních potíží.
Ostatně půjčky jsou na denním pořádku u běžných bankovních, ale také nebankovních institucí. V poslední době se ukazuje, že lidé mají především svou hrdost a většinou se nechtějí zeptat na půjčku rodiny, protože nechtějí, aby věděla, že se vůbec do nějakých finančních potíží dostali. Proto se také v poslední době staly velmi populární minutové půjčky či nebankovní půjčky, kdy nám peníze přijdou na účet takřka ihned a míru splátek si můžeme nastavit dle aktuálních financí a možností. Bohužel se podle nynějších analýz ukazuje, že lidé si půjčují, ovšem už jen tak splácet nechtějí. Splátky nyní trápí velkou většinu českých rodin.
Jaké jsou průměrné měsíční splátky?
V Česku většina rodin má své jisté půjčky, ať už se jedná o hypotéku nebo o půjčku na automobil. Jedná se zhruba o tři pětiny rodin, tedy o devětapadesát procent. V průměru si lidé půjčují zhruba kolem pěti set třiceti šesti tisíc korun, přičemž průměrná měsíční splátka činí šest tisíc sedm set korun. Většina rodin však bohužel neví, jak stále co měsíc splácet takovou sumu peněz. Některé se ovšem rozhodly řešit tento problém tak, že na půjčku si nakonec stejně půjčí od rodiny, což měly udělat už dávno, nebo si vezmou na splácení dluhů nějaký další úvěr, a tak se dostávají do koloběhu půjček, z něhož se jen tak už dostat nemohou. Banky ovšem poskytují půjčky už s velkou obezřetností, protože lidé začínají nesplácet a peněz se bankám zpět nedostává.