Sport

Jaké oblečení si vzít na hory

Jakmile se chystáme odjet na hory, základem pro výběr oblečení je udržení našeho těla v teple, proto je nutné si zásadně vybírat oblečení takové, které nám poskytne opravdu spolehlivou ochranu proti nepřízni počasí. I když je jarní počasí, je nutné myslet na to, že na hřebenech hor tomu může být zcela jinak a počasí se na horách mění v minutě.

Při výběru oblečení si všímejte, zda oděv propouští vypařovanou vlhkost a umožňuje také výměnu vzduchu mezi jednotlivými vrstvami. Důležitá je i hmotnost oblečení, jeho objem, umožnění snadného pohybu a jeho alergologické vlastnosti.

Odolnost a funkčnost

Je třeba, aby bylo oblečení dostatečně odolné a místa, na kterých dochází největšímu tření oděvu o kůži, zejména při pocení, byla příjemná na tělo a nikde nedřela. Opruzeniny se dostavují právě s nesprávným výběrem oblečení. Když se dáte do pohybu, snadno se zpotíte, oděv musí propustit vlhkost ven, jinak hrozí, že rychle se schladíte a snadno vás ofoukne chladný vítr. Hodí se vždy jedny ponožky či podkolenky na víc. Jen jedny ponožky na nohou jsou na horách málo. Vždy je lepší mít jedny sebou na víc. Divili byste se, co dokáže vyměněná suchá ponožka v botách. Vrstvení oděvů pomáhá. Když si vezmete dvoje tenčí ponožky místo jedněch teplých ponožek, uděláte tělu službu. Zamezte tvorbě puchýřů. Pro dokonalou tepelnou izolaci těla zabírá osvědčené kombinování několika kusů oděvu. Ideální jsou jedny slabší ponožky a na nich další silnější podkolenky.

Kvalitní obuv i ponožky

Boty i ponožky vybírejte ve vysoké kvalitě. Musí být z materiálů, které velmi dobře sají a odvádějí pot z ponožek a dále pak i do boty a z boty rovnou ven. Pro nepředvídané situace si vždy vezměte jedny rezervní ponožky. Hlavním principem oblékání na hory je známé vrstvení oděvů. Pokud ve výbavě nemáte na hory vhodnou nepromokavou bundu, doporučujeme si ji pořídit. Můžete si vzít sebou pláštěnku, ale budete se v ní hodně potit. Kromě náhradních ponožek, si vezměte i náhradní funkční tričko, teplý svetr nebo funkční mikinu, a protože na horách často fouká, tak i čepici nebo šátek na pokrytí hlavy. I v době jara počasí v horách nikdy nepodceňujte, mohlo by vás nepříjemně překvapit.