Technologie

Výhody betonového plotu

Postavit kolem nemovitosti kvalitní a spolehlivé oplocení není snadnou záležitostí. Záleží na druhu plotu, který může být klasický z dřevěných planěk či prken, pletivový případně i živý plot, na jehož potřebnou výšku si ovšem člověk musí pár let počkat.

Universálním oplocením, které lze použít jak u rodinného domu, tak u průmyslového areálu je betonový plot. Nejedná se o žádnou nevzhlednou betonovou hradbu, ale o velice estetické řešení, které má celou řadu výhod. Široký výběr umožňuje každému zvolit vzorování, tvarování i barevné řešení podle svých potřeb a vkusu.

Proč betonový plot

Oproti všem ostatním oplocením mají betonové ploty neporovnatelné výhody. Žádný jiný plot nepostavíte tak rychle, jako plot betonový. Přitom je jeho stavba jednoduchá. Stručně řečeno stačí vykopat v určitých vzdálenostech díry pro sloupky, do jejichž drážek se pak zasouvají jednotlivé desky. Není třeba budovat žádnou podezdívku. Betonové ploty nevyžadují po dobu desítek let absolutně žádnou údržbu. Odpadá jakékoliv odrezování, natírání či výměna hnijícího dřeva. Pokud by došlo k poškození některé desky, například v důsledku dopravní nehody z vnější strany plotu, stačí poškozenou desku vyjmout a nahradit ji novou.

Neocenitelné výhody

Betonový plot poskytne dokonalé soukromí, neboť zamezí nežádoucím pohledům z vnějšku, vytvoří protihlukovou bariéru. Tato vlastnost je velkou výhodou zejména ve městech s rušnými ulicemi, nebo pokud někdo bydlí v blízkosti frekventované vozovky či dokonce železnice.

Vlastnosti a parametry

Betonový plot tvoří desky různých rozměrů. Nejběžnější je délka dva metry, šířka 5 cm a výška 50 cm. K jejich výrobě se používá výhradně certifikovaný a mrazuvzdorný beton. Pevnost, tvrdost, ale zároveň zajišťuje svařovaná výztuž z betonářské oceli. Zadní strana plotu je hladká, přední strana je vzorovaná, vzor štípaného kamene horní rádiusové desky činí něco málo přes 60 cm. Počet potřebných sloupků se lze snadno spočítat podle rozměrů pozemku.