Zahraničí

Výzkumník pobodal na Antarktidě svého kolegu, prozradil mu konec knihy

Být sám na výzkumné stanici na Antarktidě jen s několika kolegy může být časem frustrující. Dokládá to i nejnovější případ napadení v ruském vědeckém týmu.

To se přeci nedělá

Celý případ se odehrál mezi Sergejem Savitskym a Olegem Beloguzovovem, kteří spolu pracovali na výzkumné stanici na Antarktidě. Dlouhé chvíle si vědci zkracovali čtením knížek. Když se do takového příběhu začtete, většinou vás pohltí a co vás může nejvíce naštvat? Když vám kolega vyzradí, jak celý příběh dopadne.

Beloguzov to udělal Savitskému hned několikrát, a když to udělal naposledy, Savitský vzal prostě nůž a Beloguzova bodnul do srdce kuchyňským nožem. Ten teď leží na oddělení intenzivní péče v Chile, kam byl přepraven z ruské Bellingshausen Research Station ležící na antarktickém Ostrově krále Jiřího.

A následky?

Savitský je zpět doma a je obviněný z pokusu o vraždu a musí zůstat v domácím vězení. Podle odborníků spáchat trestný čin v důsledku emocionálního vypětí, trochu mu však přitěžuje to, že bodných ran bylo hned několik.

Základna Bellingshausen byla založena v roce 1968 Sovětským svazem jako jedno z prvních výzkumných středisek. Navíc objekty tohoto typu byly budovány z jednoduchých, levných materiálů a byly designované pro přežití, ne pro komfort.

Historicky se tak jedná o první pokus o vraždu spáchaný v arktické oblasti. Dva výzkumníci zde spolu strávili čtyři dlouhé roky a jak to tak vypadá, víckrát se jejich dobrodružství již opakovat nebude.