Technologie

Znáte hlavní druhy kompresorů? Představíme si je

Vzduch nejenom dýcháme, ale můžeme ho využívat v mnoha oblastech našeho života. K tomu poslouží především kompresory, které jsou unikátní zařízení, které umí vzduch dodávat pod určitým tlakem. Když se dané zařízení vybírá, je třeba znát i hlavní rozdělení. Podívejte se s námi na možnosti a hlavně na jejich charakteristiku.

Pístové kompresory

První kategorií, na kterou se podíváme, jsou varianty určení spíše do menších provozů, nebo klasických dílen. Tam jsou pístové kompresory jako doma. Jak už napovídá jejich název, základním prvek je využití pístů. Pokud jde o kladní vlastnosti daného řešení, které můžete samozřejmě pořídit i na eshopu kompresory-vzduchotechnika.cz, patří sem rozhodně:

  • Spolehlivost
  • Hospodárnost provozu
  • Dlouhá životnost

Šroubové kompresory

Druhá velmi populární možnost, které se často využívá už ve větších povozech a dílnách, kde může být cílem, aby byl daný kompresor v permanentním použití. Tomu mohou šroubové kompresory plně vyhovovat. Jistotou u daných zařízení je i to, že je lze na trhu najít v různých výkonnostních segmentech, stejně jako to, že mohou být doplněny třeba elektronickým řízením, stejně jako i sušičkou vzduchu.

Jaké jsou další možnosti?

Do této skupiny se mohou řadit i takzvané potravinářské kompresory. Pokud jde o jejich hlavní specifikum, tak je spojeno s hlavně s certifikacemi a nezávadností, která souvisí právě s potravinářským provozem a faktem, že vzduch může přijít do kontaktu s potravinami – třeba v rámci tlakování pivních sudů.

Další zajímavou kategorií jsou spalovací kompresory. Nejsou tak závislé na dodávce elektrické energie, jelikož jsou poháněny spalovacími motory. Ty mohou být jak benzinové, tak mohou být samozřejmě i naftové. Jejich hlavní výhodou je určitě fakt, že se dají použít v podstatě kdekoliv, bez ohledu na zdroj elektřiny.