Japonská populace rapidně stárne a tak se pro ní začínají vydávat speciální komiksy, jejichž hlavními hrdiny jsou senioři.
Japonské komiksy
V Japonsku nyní začalo vycházet několik nových mang, tedy japonských komiksů, kteří mají za hlavní hrdiny seniory, kteří zažívají každodenní problémy spojené se stářím. Komiksový seriál Sanju Mariko je například o důchodkyni, která se rozhodne odejít z domova po nehodách s vlastními dětmi a také vnoučaty. Její příběh zachycuje nejrůznější problémy, které jí přinášejí předměty z vlastní minulosti, stařecká demence či prostě jen potíže s řízením automobilu.
Manga s názvem: Tasukeaitai: Rogo Hatan no Oya, Karoshi Line no Ko (A Wish For Mutual Help: Parents Broken After Retirement, Offspring on the Verge of Death From Overwork) pojednává o stárnoucím manželském páru, kterým je obou přes sedmdesát. Jejich jednotlivé epizody se dotýkají drobných starostí i radostí, které jim přináší každodenní život. Hlavním tématem je však v tomto případě nedostatečně zajištěná zdravotní péče o seniory v Japonsku. Dědeček totiž utrpí infarkt a najednou tak vyžaduje každodenní péči, kterou však jeho rodina nezvládá časově, ani finančně.
A do třetice, hrdinou mangy Oya-san to Boku je komediant, kterému je čerstvě přes čtyřicet a který bydlí v bytě domu, který vlastní osmdesátiletá dáma. Mezi oběma se časem rozvine přátelství.
Země plná seniorů
Komiksy jsou v Japonsku obrovsky populární Manku začínají číst děti v raném věku, a čtou jí všechny generace. Nové mangy pro seniory u nich mají velký ohlas, což nepochybně souvisí s průměrným věkem populace, které se rychlým tempem zvyšuje. Stárnutí se stává jedním z velkých společenských témat a stát se pomalu připravuje na to, že se stane zemí seniorů.