Technologie

Kam až se dostane robotika?

Máte rádi roboty? Kam si myslíte, že jejich vývoj zajde a budou mezi námi jednoho dne chodit, jako zcel autonomní bytosti?

Vytvořit umělou bytost bylo snem člověka již od nepaměti. První s tím začali staří Řekové, kteří se pomocí páry snažili rozhýbat nejrůznější stroje, ovšem s jejich úpadkem tato technologie zcela zanikla a byla objevena až během průmyslové revoluce. Nejznámější jsou však pokusy ze dvora císaře Rudolfa II. který si k sobě zval významné astrology a astronomy, alchymisty a jiné vědce té doby. Mnoho z nich se snažilo přivést k životu umělou bytost a není ani divu, že právě v této době vznikla legenda o Pražském Golemu a šému, který se vkládal do jeho těla a tím jej měl oživit.

V dnění době díky technologiím dokážeme vyrobit humanoidního robota, který vypadá téměř jako člověk, taktéž se dokáže pohybovat po dvou a dokonce má i myšlenkové opera podobné lidskému uvažování. Důkazem toho je mnoho humanoidních prototypů, které jsou schopny imitovat člověka v určité situaci, popřípadě vést rozhovor. Ovšem jaká bude budoucnost?

Vývoj se nedá zastavit a proto je více než pravděpodobné, že člověku skutečně jednoho vytvoří plně inteligentního humanoidního robota, který bude schopen autonomnímu uvažování, dost možná bude i vypadat naprosto nerozeznatelně od člověka. Bude jej však od něj dělit jedna velmi důležitá věc a to jeho robotická podstata, která mu může dát do vínku, obrovskou sílu, nepředstavitelnou inteligenci a mnoho další super schopností, díky kterým by byl schopen zadupat nás do země. Otázkou je, zda bude člověk schopen naprogramovat robota tak, aby sám uvažoval, ale zároveň aby si nebyl schopen uvědomit onu svou sílu a nechtěl člověku ublížit.

Na toho téma vzniklo již mnoho filmů a my jsme velmi zvědaví jak se vlastně robotická budoucnost posune.