Technologie

Megaupload se vrací!

Přesně před čtyřmi lety byl zatknut a uvězněn Kim Dotcom, majitel jednoho z největších portálu určených ke sdílení dat. Tento projekt se jmenoval Megaupload, a jak to tak vypadá, brzy se dočkáme jeho pokračování.

Nový projekt, v němž se Kim Dotcom opět angažuje, nám nyní sám popsal. Působí zde jako evangelista a jak to tak vypadá, věští mu opravdu velkou budoucnost.

Celý projekt odstartovala fundrasingová kampaň jménem Bank to the Future. Jejím cílem bylo vybrání jednoho milionu dolarů, což se povedlo během několika dní a částka se následně přehoupla přes potřebnou částku dokonce dvojnásobně.

Nové uložiště by mělo mít podobu klasického uložiště tak jako to bylo v dobách Megauploadu 1.0. Současný Megaupload bude sloužit spíše jako prostředník mezi dalšími uložišti. Kapacita by měla být distribuována mezi další projekty, které nejčastěji staví na P2P modelu. Dotcom prozatím zmínil Storj a Maidsafe. Právě tyto projekty fungují na základě zapojení uživatelského sdílení diskového prostoru.

Mezi další zajímavosti bude patřit i zabezpečení dat pomoci Bitcache. Ten provádí prenosy souborů na základě bitcoinových mikrotransakcí. Tento systém by se měl starat i o výdělky pro vlastníky autorského obsahu, který bude na síti přítomen. Novinka by také neměla obsahovat automatizovaný nástroj pro mazání chráněného obsahu. Podle něj je tento systém nedokonalý a milný. Je tedy zapotřebí ruční kontroly, která se nemýlí.

  1. ledna se tedy tento projekt spustí, ovšem ne ve zcela plné verzi. Určitá část však poběží. Dojít by mělo ke kompletnímu odhalení možností, které bude nový projekt Megaupload 2.0 nabízet.