Pokud víte o Nobelově ceně alespoň něco, pak jistě víte, že se jedná o trochu paradoxní cenu, protože je pojmenována po Alfredu Nobelovi, výrobci dynamitu. Ovšem je to logické, protože Nobel cítil za svůj vynález vinu a právě cena jí měla alespoň trochu mírnit.
Možná jste také zaznamenali příběh patnáctileté Malali Yousafzai. Ta byla postřelena do hlavy místními separatisty za to, že propagovala vzdělávání dívek ve své zemi. Svá zranění však přežila a díky nabyté popularitě a celosvětovému zájmu médií pokračovala v tom, za co byla zraněna s ještě větší vervou.
A právě tento životní příběh přesvědčil komisi pro udílení Nobelovy ceny o tom, že letošní ocenění patří právě jí. Malala se tak stala ve svých sedmnácti nejmladším držitelem tohoto ocenění. Druhá totožná cena pak byla udělena indickému aktivistovi za dětská práva.
Tato dvojce, které očividně lidská práva nejsou lhostejná, získala finanční odměnu v podobě 690 tisíc liber. Hlavně Malala pak komisi okouzlila zejména svým horlivým zápalem a snahou zlepšit životní podmínky dívkám jako je ona sama. Sama pak jde příkladem všem ve své neúmorné snaze.
Zajímavostí je, že Malala nemá vlastní facebookový profil, nebo mobilní telefon. Tvrdí, že tyto zbytečnosti by jí brzdily v jejím studiu a snaze pomoci ostatním. Osobně o sociálních sítích nemluví příliš lichotivě. Například se jí až hnusí nahrávání fotek na sítě jen ve snaze získat pro ně lajky. Podle jejich slov by tato média měly být spíše využívána k vytvoření určité povědomí o otázkách, které jsou v dnešním světě důležité, jako byla například kampaň Bring Back Our Girls, která se na internetu začala šířit po unesení žen v Nigérii.
Jak je vidět Malala si cenu asi opravdu zaslouží, protože se jedná o opravdu velmi uvědomělou dívku vyrůstající v nehostinných podmínkách.