Technologie

Drobky staré tisíc let pomohou archeologům upéct starodávný chléb

Chtěli byste si upéct stejný chléb, který jedli lidé před tisíci lety? Pak vezměte trochu špaldy a divokého ječmene, dále přidejte drť z kořenů nejrůznějších rostlin a směs upečte. Tak vypadá recept na chléb, který objevili archeologové v Jordánsku.

Prastaré drobečky

Jedná se o drobky nejstaršího nalezeného chleba, a zároveň nejstarší důkazy o pečení tohoto druhu pokrmu na světě. Nově objevené drobečky by měly být staré přibližně 14 tisíc let. Pečení chleba je poměrně náročný proces, co se práce a vložené energie týče. Tento energetický vklad navíc nemá příliš velkou návratnost.

Zajímavé zjištění

Drobečky byly zkoumány na vídeňské univerzitě. Nejvíce tamější vědce překvapil fakt, že tyto nálezy předchází revoluci, během které lidé přešli k usedlejšímu zemědělskému typu života. Až doteď se předpokládalo, že pečení chleba se rozmohlo až v momentě, kdy lidé začali přecházet k usazenému způsobu života. Nyní je však jasné, že pečení chleba bylo známo mnohem dříve, než zemědělství a domestikace zvěře.

Starodávné chutě

Použitá mouka má navíc velmi vysokou kvalitu a muselo zabrat velmi dlouhou dobu, než se jim podařilo získat tak jemnou strukturu. Vědci nyní chtějí vyzkoušet upéct vlastní verzi tohoto chlebu a zjistit, jak bude takováto starodávná pochoutka chutnat.