Technologie

Bez herní televize nedostanete z konzole maximum. Jaké parametry sledovat především?

Koupit si nejnovější herní konzoli a připojit ji k televizi, která má svá nejlepší léta za sebou, není zrovna nejlepší nápad. Zjistíte to v podstatě okamžitě, a to jak na kvalitě obrazu, tak na jeho plynulosti. Co s tím? Zkrátka a dobře musíte přijmout fakt, že cesta k herní nirváně nevede pouze přes špičkovou herní mašinku, ale také přes televizní přijímač. Jak ale poznáte, že se skutečně jedná o herní televizi?

Input lag

Klíčovým parametrem, který by vás měl při hledání ideální herní televize zajímat, je input lag. Parametr udává, za jak dlouho se příkaz, který zadáte přes ovladač PS4 či jakoukoliv jinou periferii, projeví na obrazovce. Se současným standardem většiny běžných „neherních“ modelů – tedy hodnotou 60 ms – by se hráč spokojit neměl. Chcete-li si zahrát na vysoké úrovni, vybírejte z televizorů s input lagem s 30 ms a nižším.

Rozlišení a obnovovací frekvence

Grafické zpracování áčkových herních titulů je jako pastva pro oči. Ovšem pouze v případě, že hardware herní konzole nelimituje rozlišení televizoru. Většina nových modelů však naštěstí běžně nabízí rozlišení 4K, což v praxi znamená až čtyřnásobně více pixelů než televize s Full HD rozlišením.

Dalším klíčovým parametrem je obnovovací frekvence, tj. počet snímků za vteřinu. Méně náročnému divákovi stačí menší hodnota (50 Hz), hráč by měl zvolit dvojnásobek (100 Hz). Díky vyšší obnovovací frekvenci nebudete mít pocit, že je obraz trhaný a rozmazaný. Rozdíl je znát především u dynamických her, typicky stříleček.

HDR

Velmi důležitou funkcí každé herní televize je dynamický rozsah neboli HDR. Funkce se projevuje vyšším kontrastem mezi nejjasnější bílou a nejtmavší černou barvou. Ovšem pozor – záleží i na kontrastním poměru, jasu a barevném gamutu. Pokud jsou tyto parametry nedostačující, HDR se na výsledné kvalitě obrazu příliš neprojeví.