Nezařazené

Co jsou to krizové notifikace?

Psal se rok 2015, kdy internetový prohlížeč Google Chrome představil světu do té doby vůbec neznámé notifikace. Už tehdy se jednalo o krátká upozornění nebo oznámení, kterou mohly firmy využít ve svůj prospěch. Zatímco internetové obchody mohly informovat zákazníka o slevových akcích nebo o zbylém zboží v košíku, online magazíny zase informovaly své čtenáře o nově přidaném článku do jejich oblíbené rubriky. S postupem času (a především díky systému NOTIFEE) notifikace začaly využívat prakticky všichni, a to dokonce i obce a města. Města nerozesílají oznámení jenom o aktuálním dění, ale také jsou někdy nucena rozesílat i krizové notifikace. Jenže co to je?

Zejména v posledních měsících jste se se mohli setkat s takzvanými krizovými notifikacemi. Zatímco notifikace dokážete přesně definovat, slovní spojení “krizové notifikace” vám bylo do té doby naprosto neznámé.

Krizové situace se využívají při mimořádných událostech

Krizovými notifikacemi se rozumí notifikace, které rozesílají obce a města v okamžiku, kdy vypukla nějaká mimořádná událost. V posledních měsících touto mimořádnou událostí byl koronavirus, respektive nový typ koronaviru, který se Českou republikou prohnal jako jedna velká ničivá lavina. Z důvodu rychle se šířící nemoci vešla prakticky ihned v platnost přísná hygienická opatření a různá vládní nařízení, o kterých občané museli být neprodleně informováni. Města (ale i obce) tak využila možnosti rozeslat krizové notifikace a během vteřiny tak informovala občany o tom, co se zrovna smí a nesmí.

Nejen při koronaviru

Krizové notifikace se však nerozesílají jenom v době virového onemocnění. Můžou se rozesílat také při vzniklé smogové situaci nebo například při požáru či jakémkoli jiném nežádoucím hoření. Taktéž se rozesílají při povodňové situaci, která bývá tou nejkratší krizovou situací u nás.