Zábava

Kinder vajíčko a co o něm nevíte

Sladkost s hračkou uvnitř, naprosto geniální a přitom tak jednoduché, přesně to je kinder vajíčko.

Asi každý z nás tuto malou sladkůstku miluje. Jedná se o dvě poloviny mléčné čokolády, které tvoří tvar vejce, ve kterém je umístěna kapsule s hračkou. Její vynálezce byl Švýcar Henry Roth, a díky němu je tento malý kus překvapení k dostání již od roku 1972.

images

Díky stáří této dobroty jej milují nejen mladí, ale také staří. Okolo vajíčka dokonce vznikl koníček, a to sbírání hraček, které jsou v něm schované. Na aukčních serverech mohou ceny některých vzácných hraček překročit i cenovku jednoho tisíc eur, tedy více jak 27 tisíc korun. Rekordem je server eBay, na kterém se prodala sbírka více jak 90 tisíc hraček za cenu 30 tisíc euro.

 

A set of colorful KInder working gnomes captured in macro. The attention is focused on the construction worker, the inn keeper, the farmer, the chef and the potter.

Samozřejmě, že vajíčko velmi rychle podléhá vysokým teplotám. I proto je v některých zemích nabízena jeho obdoba jménem Kinder Joy, která je v podstatě ekvivalentem kinder vajíčka, jen čokoládu zahaluje do méně tavitelné plastové folie, ve které je čokoláda ochráněna před vnější teplotou.

kinder_surprise_halved

Paradoxem je, že trh v USA toto vajíčko vůbec nezná. Je to z toho důvodu, že od roku 1938 zde platí zákon o zákazu vkládání nejedlých předmětů do potravin. Vtipné tak je, že zbraň zde může držet skutečně každý, ale za vajíčko hrozí pokuta i 2 500 dolarů.

uberraschungsei

Zkuste si tipnout, kolik vajíček se za celou dobu jeho výroby na této planetě již prodalo. Nebudeme vás dlouho napínat, celkové množství prodaných kusů překračuje třiceti miliardovou hranici. To je hraček.

Během roku se do produkce dostane na 100 nových hraček ukrytých ve vajíčku. Ty jsou nejčastěji plastové, ovšem občas se do něj dostanou i hračky kovové, či dokonce dřevěné. Ty však patří mezi raritnější hračky, se kterými lze nadále obchodovat.