Technologie

Padá Google něco si přej

Nemožné se stalo skutečností. Nejpoužívanější vyhledavač Google měl včera masivní výpadek, který zapříčinil nefunkčnost hned několika jeho nástrojů, uložišti počínaje a serverem Youtube.com konče.

Google patří mezi internetové a technologické giganty. Jeho služeb využívají miliony a miliony lidí po celém světě a to nejen v rámci internetových služeb, ale také například v rámci systému Android a dalších produktů této společnosti. I z toho důvodu by se dalo očekávat, že společnost bude mít naprosto bezchybně zabezpečen plynulý chod všech svých služeb, které internetovým uživatelům poskytuje.

Včerejší den nám však ukázal, že se tak neděje. Google totiž včera ve večerních hodinách zažil masivní výpadek, který se dotkl velké většiny jeho produktů. Uživatelé se nemohli dostat na vyhledávač Google, do svých uložišť, e-mailů, a dalších.

Výpadek však nebyl globální. Nejvíce postižená byla především střední Evropa a naše země úplně nejvíc. Statisíce lidí tak byly v jednu chvíli zla odříznuti od svých dat, popřípadě od své rozdělané práce, která přišla vniveč.

Výpadku se dočkaly také služby jako Youtube, Google Drive a DNS. Dobrou zprávou však je, že za výpadek nemůže hackerský útok, ale technická závada. Bezpečí uživatelských účtů tak nebylo nikterak ohroženo.

O něco větší problém je, že tyto problémy mohou přijít i v budoucnu. Masovost celého Googlu dosáhla takových mezí, že společnost není schopna efektivně spravovat všechny své součásti a výskyt podobného výpadku zaviněného technickou závadou se může zcela bez problémů opakovat. Je proto dobré zálohovat svá data i u jiných poskytovatelů těchto služeb.